RÍM, BRATISLAVA. Už starí Rimania chceli pred 2000 rokmi Sicíliu spojiť s Apeninským polostrovom plávajúcim mostom z lodí a sudov. O tisíc rokov neskôr plánovali niečo podobné aj Normani. Plány na most alebo tunel sa objavili aj na konci 19. storočia, no ani jeden dodnes nestojí.
A je možné, že ani nikdy stáť nebude. Architekti prišli s návrhom, ktorý by mal most nahradiť. Messinský prieliv široký 3,5 kilometra by mala spojiť obrovská lanovka.
Koniec dlhoročných sporov
Nad Sicíliou, z mesta Messina, by viedla trasa dlhá 13,5 kilometra, potom cez záliv a následne takmer dvadsať kilometrov nad regiónom Kalábria. Nad morom by premávala vo výške 70 metrov, nad zemou vo výške dvadsať metrov, ako podpory by sa využili aj nepoužívané elektrické stĺpy.
Messinu s letiskom v Kalábrii by mohla spojiť už za pätnásť minút. Lanovka by mala mať fotovoltaické panely a na svoju prevádzku tak využívať slnečnú aj veternú energiu.
Vizualizáciu projektu nájdete na tejto stránke.
„Lanovka by mohla ukončiť dlhoročné spory o most,“ povedal na tlačovej konferencii Massimo Majowiecki, autor návrhu, ktorý sa v posledných rokoch podieľal napríklad na výstavbe nového štadióna Juventusu Turín alebo pri minuloročnom milánskom Expe.
„Pre miestnu komunitu by to vytvorilo nespočetné pracovné príležitosti a pomohlo by to oživiť taliansku ekonomiku.“
Najmä lacnejšie
No najmä, lanovka by bola oveľa lacnejšia. Posledné odhady nákladov na most boli 8,5 miliardy eur. Aj preto sa plán pred tromi rokmi odložil na neurčito.
Lanovka by stála sedemsto miliónov eur. V mestách na trase by vzniklo asi štyridsať staníc na oboch stranách prielivu. Bola by to tak zásadná zmena od súčasnosti, keď sú ľudia odkázaní na trajekty a výstavba sľubovaného visutého mostu je v nedohľadne.