Ako sa uvádza vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí, Peking je na to pripravený pod podmienkou, že Vatikán preruší diplomatické styky s Taiwanom a uzná, že Taiwan je súčasťou Číny a pekinská vláda je jedinou legitímnou. Vatikán sa tiež musí zaviazať, že nebude zasahovať do čínskych vnútorných záležitostí v mene náboženstva. Peking tým má na mysli vymenúvanie biskupov a vplyv na cirkev v krajine, čo sa považuje za hlavné prekážky pre normalizáciu vzťahov.
Vatikán sa zaujíma o 12 miliónov čínskych katolíkov lojálnych Rímu. Tí sú však terčom utláčania a sú v utajení, pretože v krajine je povolená len štátom kontrolovaná oficiálna cirkev.
Rovnakú nádej ako Čína vyjadril aj Hongkong, kde sa dnes konala omša na počesť nového pápeža. Hongkonský biskup Joseph Zen ocenil Benedikta XVI. za jeho pomoc Jánovi Pavlovi II. pri obhajovaní spravodlivosti po celom svete.
Vatikán je jediným európskym štátom, ktorý uznal suverenitu Taiwanu považovaného Pekingom za čínsku provinciu. Z tohto dôvodu Čína s Vatikánom nenadviazala diplomatické vzťahy. Čínu tiež pobúrila účasť taiwanských predstaviteľov na nedávnom pohrebe Jána Pavla II.
Novému pápežovi zablahoželal k jeho zvoleniu aj afganský prezident Hamíd Karzaj, ktorý mu v mene afganského národa zaželal veľa úspechov v novej funkcii. Karzaj adresoval blahoželanie aj celému Vatikánu a kardinálom, ktorí pápeža zvolili.