Skupina Bilderberg
Tohtotýždňové stretnutie klubu vplyvných biznismenov, politikov, akademikov či novinárov je obľúbenou témou konšpiračných teórií. Elita vraj ovplyvňuje ceny ropy, výrobu liekov aj výber prezidentov.
Podľa účastníkov však ide o klasickú medzinárodnú konferenciu, na ktorej sú prednášky a diskusné fóra.
„Nevidím rozdiel medzi inými zahraničnými fórami a Bilderbergom,“ hovorí slovenský exminister Ivan Mikloš, ktorý sa na stretnutí zúčastnil už trikrát. Konferencia je však neverejná, bežní novinári sa na ňu nedostanú a účastníci nemôžu priradiť prezentované citáty k menám účastníkov.

Ilumináti
Začínali ako skupina osvieteneckých voľnomyšlienkarov a neskôr do svojich radov zlákali stovky vplyvných ľudí v Európe aj v Spojených štátoch. Komplikovane hierarchická organizácia združovala mnoho ateistov a agnostikov, cirkev preto často iluminátov obviňovala z celosvetového prisahania.
V roku 1785 bola spoločnosť zakázaná a veľa jej členov sa pridalo k slobodomurárom. Ilumináti podľa kritikov zosnovali Francúzsku revolúciu aj ruskú októbrovú revolúciu.
Podľa historikov však boli ilumináti len mierne vplyvná skupina. Myšlienky iluminátov pritom niektoré sektárske skupiny prezentujú aj dnes. Konšpiračné teórie priraďujú k členom napríklad britskú kráľovnú Alžbetu, ale aj hviezdy pop-music ako rapera Jaya Z alebo Beyoncé.


Slobodomurári
V osemnástom storočí vznikli aj slobodomurárske lóže. Pôvodne združenia cechov a staviteľov gotických katedrál sa zmenili na filozofické spolky, ktoré odmietajú spájanie s náboženstvom.
Katolícka cirkev dlhodobo členstvo v spolkoch kritizovala a odsudzovala. Skupiny boli zakázané počas fašizmu aj počas komunizmu vo východnej Európe.
Dnes slobodomurárske skupiny existujú aj na Slovensku. Napríklad Veľká lóža Slovenska vznikla až v roku 2009 a prezentuje sa ako hnutie rozvíjajúce demokraciu, toleranciu či spolupatričnosť. Konšpirátori ich často nazývajú židomurármi, ktorí údajne bojujú proti kresťanom.

Skull and Bones
Lebka a kosti je tajný spolok, ktorý vznikol v roku 1832 na univerzite v americkom Yale. Študenti štvrtého ročníka z prominentných rodín mohli získať členstvo len vtedy, ak ich nominoval niekto z ďalších členov.
Zakladateľ spolku William H. Russell sa inšpiroval práve návštevou bavorských sektárskych hnutí. Ide o elitný klub, ktorý združuje úspešných študentov – a dnes v mnohých prípadoch veľmi vplyvných ľudí.
Členmi spolku boli viacerí z dynastie Bushovcov vrátane prezidenta Georgea W. Busha či americký minister zahraničných vecí John Kerry. Spolok prijíma len pätnásť členov ročne, čo znamená asi osemsto žijúcich členov.
