Vojaci NATO cvičia v Poľsku obranu pred hybridnou hrozbou

Cvičenie Anakonda sa v Poľsku organizuje v párnych rokoch od roku 2006.

Viac ako tisícka výsadkárov začala v utorok zoskokom pri poľskom meste Toruň praktickú časť vojenského cvičenia NATO, na ktorom sa zúčastňuje viac ako  31-tisíc vojakov z 24 krajín. Vôbec najväčšie manévre, ktoré sa v krajine konajú od roku 1989, začali mesiac pred varšavským summitom NATO. Cvičenie Anakonda-16 je považované za súčasť úsilia posilniť bezpečnosť východoeurópskych členov aliancie, obávajúcich sa agresívnej politiky Ruska. Podľa webovej stránky manévrov je cieľom precvičiť súhru velenia a jednotiek v obrane pred hrozbou hybridnej vojny. Moskva sa proti prítomnosti aliančných vojakov v blízkosti svojej hranice ohradila.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: NATO cvičí na vojnu s Ruskom. Ako Slovensko ochráni päťtisíc vojakov

FOTO: TASR/AP 

Došlo k tragickej dopravnej nehode

Frekventovaná diaľnica A18 v poľskom Dolnom Sliezsku bola v smere na poľsko-nemecké štátne hranice v noci z utorka na stredu na niekoľko hodín zablokovaná po tragickej dopravnej nehode, pri ktorej jedna osoba utrpela smrteľné a druhá ťažké zranenia.

V oboch prípadoch išlo o členov posádky civilného osobného automobilu, ktorý sa zrazil s cisternovým vozidlom ozbrojených síl USA, zúčastňujúcim sa na manévroch Anakonda 2016.

Osobný automobil vrazil do vojenského, za volantom ktorého sedela americká vojačka. Tá vyviazla bez ujmy na zdraví.

Vyplýva to z informácií spravodajskej televízie TVN24.

Orgány prokuratúry teraz zisťujú okolnosti, ktoré viedli v čase návratu armádnej kolóny z cvičného priestoru v Świętoszówe k tragickej kolízii, a preverujú, či nedošlo k pochybeniu pri zabezpečení presunu vojakov a ich techniky.

Téma: NATO


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polícia obvinila Kotlebu za šeky na 1488 eur

Banskobystrickému županovi hrozí za prejavovanie sympatií k extrémistickým hnutiam šesť mesiacov až tri roky.