Rím 20. apríla (TASR) - V dnešnom svete emailov a masmediálnej komunikácie je vypúšťanie dymu zo Sixtínskej kaplnky ako signál úspešnej alebo neúspešnej voľby novej hlavy katolíckej cirkvi aj keď tradičný, ale zastaraný spôsob.
Pre niektorých ľudí sa zdá tento spôsob rovnako zastaraný ako je latinská liturgia alebo purpurové rúcho.
"Až do konca 19. storočia sa používal na tento účel vyvolávač, ktorý obehol celé mesto a rozširoval radostné správy o zvolení nového pápeža," povedal vatikánsky historik Ambrogio Piazzoni.
Často sa však potom stávalo, že nestihol celý národ prísť na námestie svätého Petra, aby si vypočul prvé požehnanie nového pápeža.
Tento spôsob sa však zmenil v roku 1870, keď vojská bojovali za zjednotenie Ríma a Vatikánu, vtedajšieho pápežského štátu.
Rozhorčenie a verejná hanba nastala, keď nasledujúci pápež Lev XIII. dopredu odmietol dať čakajúcim Talianom požehnanie z priečelia Baziliky svätého Petra.
"Cítili sa ako väzni v Taliansku a pripustili porážku, ktorú utrpeli. Napriek tomu však museli oznámiť svetu jeho zvolenie, tak vynašli systém zapálenia ohňa," vysvetlil Piazzoni pre britskú agentúru Reuters.
Takto sa zrodila tradícia. S ňou však nebol úplne spokojný Pius X., pretože žiadal, aby jednotlivé hlasy kardinálov sa zničili z dôvodu absolútneho utajenia hlasovania. A práve najvhodnejším spôsobom, ako ich zničiť, bolo ich spálenie.
Keď sa však kardináli stretli v roku 1914 pri zvolení Benedikta XV., zmenili systém na dvojfarebný komunikačný kód. K tajným hlasovacím lístkom sa začala pridávať mokrá slama, pokiaľ voľba pápeža bola neúspešná a tým vznikol čierny dym. Pri úspešnej voľbe Svätého otca sa naďalej pálili len hlasovacie lístky a biely dym z komína tak zvestoval radostnú správu verejnosti. Na toto znamenie sa Námestie Svätého Petra zaplnilo miliónmi verných katolíkov z celého sveta a čakali na novú hlavu cirkvi.
Často však vznikol jeden problém. Slama sa nie zakaždým vznietila a tým pádom nezačiernila dym. Vatikán sa už pokúšal zlepšiť systém použitím chemikálii, ktoré majú zintenzívniť farbu, napriek tomu sa niekoľkokrát objavil šedý dym.
V súčasnosti sa k systému pridala nová tradícia. Keď sa objaví biely dym, začnú zvoniť zvony a tie majú definitívne potvrdiť, že sa kardinálom podarilo zvoliť nového pápeža.