CARACAS, BRATISLAVA. Pivo zmizlo z obchodov pred mesiacom, len pár týždňov po tom, ako prevádzku zatvorila najväčšia súkromná firma vo Venezuele a najmä výrobca najpopulárnejšieho piva značky Empresas Polar. Ani Coca-Colu už pre chýbajúci cukor nevyrábajú.
Nielen zatvorenie fabrík, ale aj nedostatok piva a ďalších surovín Venezuelčanov trápi. „Radi totiž oslavujeme,“ hovorí pre Wall Street Journal tesár Enrique Brito.
Pivo, ktoré má najväčšiu spotrebu v Južnej Amerike práve vo Venezuele, sa teraz do obchodov vráti – spoločnosť aj po tlaku vlády Nicolasa Madura obnoví výrobu.
Len malichernosť
Nedostatok alkoholu je však malichernosť oproti celkovej situácii v kolabujúcej Venezuele. Krajina má najvyššiu infláciu na svete a jeden z najvyšších počtov vrážd, v nemocnici v letovisku Puerto la Cruz umiera pre zlú zdravotnú starostlivosť sedem detí denne a lieky sa dostávajú k chorým až vtedy, keď už umierajú.
Aj keď ekonomická a politická kríza takýchto rozmerov je len vo Venezuele, politickou krízou prechádza Brazília a politika sa mení aj v ďalších juhoamerických štátoch. Tvár kontinentu sa môže v najbližších mesiacoch zmeniť.

Koniec ľavicovej éry
„Je to celková kontinentálna zmena. Ide o koniec ľavicovej éry, ktorá vo väčšine krajín nastala po roku 2000,“ hovorí analytik Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Petr Boháček. Po rokoch pravicových vlád aj diktátorských režimov prišli ľavicové až neomarxistické vlády.
„Deje sa to v Brazílii, Argentíne, Peru a čiastočne sa oslabuje ľavica aj v Ekvádore,“ hovorí Boháček.
Budúcnosť socialistického prezidenta Madura vo Venezuele je pre nepokoje a kolabujúcu krajinu neistá, v Argentíne zase v novembri prekvapujúco vyhral stredopravý starosta Buenos Aires Mauricio Macri.
„Podľa niektorých ľavicové vlády po roku 2000 využili komoditný boom na posilnenie popularity, no teraz trpia pre pokrízový nízky rast a populistickú politiku,“ hovorí pre SME Alejandro Milcíades Peña, docent medzinárodnej politiky z Univerzity v Yorku.
Ľavicové režimy podľa neho už nemajú zdroje na to, aby splnili sľuby, ktoré dali voličom. Tí tak v niektorých krajinách očakávajú zmenu.
Loading
...
Katastrofálny chávizmus
Čo sa však okrem politických nálad v Južnej Amerike, konkrétne vo Venezuele a Brazílii, zapríčinilo tieto zmeny? Podľa mnohých je to hlúpa politika.
Kolaps Venezuely je podľa serveru Vox výsledkom dvoch dekád chávizmu, agresívneho ľavicového populizmu, ktorý po Hugovi Chávezovi doťahuje súčasný prezident Maduro.
V krajine je zakázané vyhodiť zamestnanca, štát určuje ceny produktov a súkromné firmy nemôžu bez množstva povolení ani premiestniť čerstvé mlieko z farmy do továrne. Štát s najväčšími zásobami ropy na svete sa rozpadá.