PEKING. V utorok sa v Číne začína testovanie gaokao, na ktorom sa podľa denníka New York Times zúčastní deväť miliónov absolventov stredných škôl. Skóre, ktoré v ňom uchádzači získajú, rozhodne o ich budúcnosti.
Úspech znamená možnosť štúdia na prestížnych univerzitách, neúspech odsúdenie na priemernosť. A podvádzanie sedem rokov vo väzení.
Kontroverzný zákon
Zákon, ktorý Čína prijala v novembri minulého roka, rozdeľuje podvádzanie na dve kategórie podľa závažnosti. Podľa toho, do ktorej z nich prečin patrí, budú odsúdení čeliť trom alebo siedmim rokom za mrežami a pokute.
Podľa právnych expertov môže byť zámerom Pekingu zakročiť proti organizovaným sieťam podvodníkov, čo by znamenalo, že zákon nie je v prvom rade namierený proti študentom.
Napriek tomu si toto opatrenie vyslúžilo kritiku od občianskoprávnych aktivistov. “Ak sa skutočne môže stať, že študenti odsúdení za podvádzanie strávia vo väzení do siedmich rokov, išlo by o dosť nepatričný trest,” povedal pre New York Times William Nee z čínskej sekcie Amnesty International.
Korupcia pred skúškami prekvitá
Tento ročník testovania gaokao začal v utorok. Čínske úrady ohlásili, že do každého z devätdesiatichšiestich skúškových komplexov umiestnili osem policajtov, aby monitorovali podvádzanie. Polícia v utorok nahlásila prvé zatknutia.
Vzhľadom na dôležitosť skúšok čínske rodiny zachádzajú do extrémov, aby svojim deťom zaistili úspešné zloženie testov a garantovali im tak šancu na lepší život.
Rodičia napríklad podplatia miestnych úradníkov, aby mohli do testov nahliadnuť vopred alebo platia spoločnostiam, ktoré ich deťom v deň skúšky pošlú správne odpovede.

Absurdne kreatívne podvádzanie
"Neverte žiadnemu jednotlivcovi či skupine, ktorá by Vám ponúkala pomoc pri teste. Neriskujte život plný výčitiek," znie posledné oficiálne vyhlásenie čínskeho ministerstva školstva. S podvádzaním sa vlády jednotlivých provincií snažili vyrovnať rôzne.
Niekde inštalovali skenery odtlačkov prstov, niekde na dohľad počas testovania používali drony, inde dokonca zakázali podprsenky s kovovými aplikáciami. Obávali sa totiž, že by mohli obsahovať vysielacie zariadenia.
Podvodníci však vládne obmedzenia naďalej obchádzajú kreatívnymi spôsobmi – čínske úrady zdokumentovali používanie pier s inštalovanými mikrokamerami či tričkami schopnými prijímať rádiosignály – a ich počet narastá.