Lajčák na čele OSN nechce pravidlá meniť, ale rešpektovať ich

Slovenský minister zahraničných vecí ukázal, ako si predstavuje svoje pôsobenie na poste generálneho tajomníka.

Miroslav Lajčák. (Zdroj: SITA)

NEW YORK, BRATISLAVA. Nič zásadné nepokazil, nepriniesol ani žiadne prevratné myšlienky. Slovenský minister zahraničných vecí na vypočúvaní vo Valnom zhromaždení OSN opakoval, že ak by sa stal generálnym tajomníkom organizácie, riadil by sa najmä pravidlami.

"Neprišiel som sem určovať pravidlá, ale rešpektovať pravidlá. Pravidlá si určujete vy, členské štáty," povedal.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Lajčák sa bude uchádzať o post generálneho tajomníka OSN

Hlavné priority

V úvodnom prejave Lajčák vymenoval svoje hlavné priority. Prvým je prevencia konfliktov a vyjednávanie - prevencia musí byť základom, zabrániť konfliktom je lacnejšie aj efektívnejšie, ako riešiť prebiehajúce vojny.

Lajčák stojí za rozvojovými cieľmi, ktoré si v minulom roku OSN stanovila. Jeden z deviatich ľudí na planéte žije v extrémnej chudobe, pripomína. „Bez riešenia hladu a chudoby nemôžeme zabezpečiť mier,“ vyhlásil.

V prejave nevynechal ani ľudské práva. Práve ich porušovanie je podľa Lajčáka prvým znakom hroziaceho konfliktu. Preto treba podľa neho zlepšiť systém dozoru nad ľudskými právami v rámci OSN.

A na koniec úloha generálneho tajomníka - žiadny z týchto cieľov sa nedá dosiahnuť bez efektívneho sekretariátu, tvrdí Lajčák. Chce moderné a aktívne OSN.

Zástupcovia štátov, ktoré potom Lajčákovi kládli otázky, sa pýtali najmä na jeho názory na ich lokálne potreby. Na rozvoj Afriky, ochranu životného prostredia, aby nízko položené ostrovy neskončili pod vodou.

Jedinú citlivejšiu otázku, teda to, kde získal manažérske skúsenosti, odbil výpočtom skúseností zo svojho životopisu. Nepovedal teda nič, čo by pýtajúci sa nemecký zástupca nevedel, ak si pred stretnutím robil aspoň minimálny rešerš.

Nemecký zástupca sa pýtal, či Lajčák súhlasí so zmenami bezpečnostnej rady, v ktorej Nemecko napriek svojej ekonomickej sile nemá stále zastúpenie.

Odpovedal diplomaticky. „Rešpektujem Chartu OSN a prípadné zmeny sú na členských štátoch. Musíme sa meniť, pretože sa mení aj svet okolo nás. Niektoré zmeny treba urobiť v súlade so súčasnou chartou, ak chcú štáty chartu zmeniť, rešpektujem to,“ vyhlásil.

Pri vypočúvaní Lajčák odmietol islamofóbiu, aj keď pôsobí ako minister vo vláde premiéra, ktorý označuje islam za cudzí prvok a moslimov za neintegrovateľných. „Islamofóbiu považujem za diskrimináciu na základe náboženstva a Charta OSN jasne hovorí, že tá je neprípustná,“ uviedol v New Yorku.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Lajčák ako šéf OSN? Pozrite si silné a slabé stránky jeho kandidatúry

Prvé vystúpenie v OSN

Bolo to prvé oficiálne vystúpenie v OSN po tom, ako pred dvomi týždňami vláda oznámila, že Lajčáka na tento post nominovala. Nešlo o prekvapujúce rozhodnutie, o Lajčákovej kandidatúre sa hovorilo už dlhšie.

Diplomati na slovenskom zastúpení pri OSN už mesiace venovali možným otázkam. Hľadajú najcitlivejšie témy a spôsob, ako by mal na ne slovenský minister reagovať.

O tom, kto sa nakoniec stane generálnym tajomníkom OSN sa rozhodne v lete, alebo začiatkom jesene v Bezpečnostnej rade OSN. V nej má päť štátov právo veta, úspešný kandidát preto musí vyhovieť Rusku aj Spojeným štátom.

Kandidáta bezpečnostnej rady by na prelome septembra alebo októbra malo potvrdiť valné zhromaždenie.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Stúpi Lajčák Ficovi na nohu?

Vypočúvanie Miroslava Lajčáka sme priniesli minútu po minúte:

19:15 Neformálne vypočutie Miroslava Lajčáka sa skončilo. Je jedným z jedenástich doteraz známych kandidátov. O tom, či sa stane generálnym tajomníkom OSN, sa rozhodne v najbližších mesiacoch, definitívna by mala padnúť v septembri alebo v októbri.

19:08 "Moja prítomnosť je dôkazom, že podporujem geografickú rotáciu tajomníkov," vyhlásil. Lajčákovu šancu zvyšuje, že tento rok "prišiel rad" na východoeurópsku skupinu, ktorá svojho zástupcu na čele OSN doteraz nemala.

"Stredná Európa prežila zmeny, o ktorých môžu mnohí čítať len v knihách," hovorí Lajčák o svojich skúsenostiach. "Preto som videl mnoho a mnoho pochopil. Práve tieto osobitné skúsenosti môžeme poskytnúť svetu," dodal Lajčák s tým, že polovicu života prežil v jednom svete, druhú polovicu v druhom.

19:04 Maďarská zástupkyňa sa Lajčáka pýta, čo osobitné prináša ako zástupca východoeurópskeho regiónu. Prebieha už posledná séria otázok.

18:57 Najväčšou výzvou pre OSN sú utečenci, lebo v tomto nemáme dostatočné opatrenia, vyhlásil Lajčák. "Musíme mať globálnu politiku a dúfam, že toto vyjde zo septembrového summitu."

18:53 Lajčák v odpovediach opakuje predošlé priority - spoluprácu s regionálnymi organizáciami, väčšie zastúpenie žien, efektívnejšie fungovanie organizácie. "Musíme vedieť, kto je za čo zodpovedný. Na vrchole je OSN, ale musíme tiež delegovať právomoci," zdôraznil.  

18:46 Lichtenštajnský zástupca sa Lajčáka pýta, či podľa neho treba viac medzinárodných pravidiel v oblasti migrácie.

18:44 Americká zástupkyňa sa Lajčáka pýta, aké konkrétne reformy si predstavuje. Dosť zásadná otázka na to, že zaznieva tak neskoro.

18:40 Pokračujú otázky diplomatov. Britský zástupca by rád vedel, ako chce Lajčák zaručiť, aby OSN nestratila svoj význam pri medzinárodnom dianí.

18:29 Na rad prichádzajú tri otázky od zástupcov občianskej spoločnosti zo sveta. Tí si otázky nahrali cez kameru, na vypočúvaní neboli osobne prítomní.

"Som rád, že dostali príležitosť, na Slovensku aj ja aktívne spolupracujem s občianskou spoločnosťou," pochválil sa Lajčák. Militarizácia spoločnosti je podľa neho zlyhaním diplomacie. "Ale nakoniec aj tak príde na rad diplomacia, lebo treba nájsť trvalé riešenie," poznamenal. 

18:27 "Všetci hovoríme o klimatických zmenách. Pre niekoho je to akademické cvičenie, pre niekoho výzva do budúcnosti. Pre niektoré štáty je to však otázka prežitia," odpovedal na otázku z Maldív. Vyzdvihol minuloročnú dohodu z klimasummitu v Paríži.

18:23 Najlepšia investícia, ktorú môžeme urobiť, je investícia do vzdelania, povedal Lajčák. Toto je podľa neho cestou k deradikalizácii mládeže. "Mladí sa musia tiež poznať, takto sa bojuje proti predsudkom," vyhlásil.

Islamofóbiu nepodporuje, lebo je súčasťou xenofóbie. "Považujem to za diskrimináciu podľa náboženstva. Naša charta jasne hovorí, že je to neprípustné," povedal minister, ktorého premiér opakovane hovorí, že islam je na Slovensku cudzím prvkom a moslimov je nemožné integrovať.

18:18 Ak ostane bezpečnostná rada zablokovaná, generálny tajomník by mal využiť svoje právomoci, vyhlásil Lajčák. "Malo by sa tak diať v kontakte so snahou pochopiť situáciu a nájsť spoločné riešenie. Nemôžeme sa len prizerať, keď ľudia zomierajú, to je naša zodpovednosť voči ľudstvu," povedal.

18:10 Kolumbijská zástupkyňa vystupuje v mene skupiny, ktorá by na čelo organizácia chcela presadiť prvú ženu. Pýta sa ho na zastúpenie žien pri mierových rokovaniach a v politike. 

Maldivský zástupca hovorí v mene 44 ostrovných štátoch, ktoré sú ohrozené klimatickými zmenami. "Ako by ste zaručili, že tieto 

18:05 V mene arabských štátov sa Lajčáka pýta kuvajtský diplomat. Aké opatrenia by malo OSN prijať, aby odrádzalo mladých ľudí od extrémizmu, pýta sa. Aj ďalšia otázka súvisí s terorizmom. Konkrétne to, ako zabrániť spájaniu terorizmu s konkrétnym náboženstvom a nárastu islamofóbie.

18:02 Začína sa tretia séria otázok. Kanadský zástupca sa Lajčáka pýta, ako by riešil zablokovanú bezpečnostnú radu a či vie vymenovať niektoré chyby OSN ako organizácie.

18:00 Lajčák zatiaľ pri vypočúvaní opakoval najmä oficiálne frázy o potrebe spolupráce, prispôsobeniu sa zmenám vo svete, o hľadaní globálnych riešení. Podľa očakávania sa tak drží diplomatického tónu a "neškodnosti", ktorou sa chce dostať do kresla generálneho tajomníka OSN.

Jedinú citlivejšiu otázku, teda to, kde získal manažérske skúsenosti, odbil výpočtom skúseností zo svojho životopisu. Nepovedal teda nič, čo by pýtajúci sa nemecký zástupca nevedel, ak si pred stretnutím robil aspoň minimálny rešerš.

"Neprišiel som sem určovať pravidlá, ale rešpektovať pravidlá. Pravidlá si určujete vy, členské štáty," odkázal na záver prvej hodiny.

17:55 Pokiaľ ide o reformu bezpečnostnej rady, Lajčák priniesol diplomatickú odpoveď. "Rešpektujem Chartu OSN a prípadné zmeny sú na členských štátov. Musíme sa meniť, pretože sa mení aj svet okolo nás. Niektoré zmeny treba urobiť v súlade so súčasnou chartou, ak chcú štáty chartu zmeniť, rešpektujem to," vyhlásil.

Rovnako nepovedal ani to, koľko zástupcov generálneho tajomníka si praje. "Tak málo, ako sa dá, tak veľa, koľko bude treba," vyhlásil.

17:51 Lajčák začína odpovedať. Podľa neho je dôležité, aby sa pokračovalo v programoch, ktoré majú pomôcť osobitne ohrozeným krajinám, napríklad tichomorským ostrovom, ktorým hrozia, že skončia pod vodou. Problémom podľa neho je, že nie všetky dohody sa naplno uplatňujú.

V prvom rade je to zodpovednosťou členských štátov, no OSN musí dohliadať, aby sa tak dialo, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

17:44 Nemecký zástupca sa Lajčáka v mene krajín, ktoré chcú zmeniť zloženie bezpečnostnej rady, či je tejto otázke otvorený. "Akú prioritu by mal nový generálny tajomník tejto téme venovať?" pýta sa.

17:42 Začína sa druhá séria otázok. Zástupca Bangladéša sa Lajčáka v mene najmenej rozvinutých krajín pýta na rozvojové ciele.

17:38 Som profesionálnym diplomatom 28 rokov, viedol som tím v Bosne s tristo ľuďmi, hovorí Lajčák o svojich skúsenostiach. "Naučil som sa spolupracovať s ľuďmi z iných kultúrnych prostredí, každý musí vedieť, že je súčasťou tímu s jednotným cieľom," vyhlásil.

O globálnom riešení povedal v podstate len to, že kľúčový bude podľa neho summit o tejto téme, ktorý je na pláne v septembri.

17:35 OSN podľa Lajčáka musí spolupracovať s regionálnymi organizáciami, lebo tie najlepšie poznajú potreby svojich členských štátov a takisto majú najlepšie možnosti zasiahnuť. Spoluprácu s bezpečnostnou radou podľa neho jasne definuje Charta OSN, ktorú treba rešpektovať.

"Terorizmus je jasnou hrozbou, ale nie sme na neho veľmi pripravení, lebo sme naše inštitúcie vybudovali, aby vedeli reagovať na viditeľné hrozby. Terorizmus je neviditeľný, prekvapivý. Musíme sa prispôsobiť, aby boli naši občania v bezpečí. Toto je dlhodobý proces, ktorý treba začať vzdelávaním, sociálnou inklúziou. Tí, ktorí nevidia pre seba žiadnu šancu na slušnú prácu, sú ľahkým terčom pre extrémne skupiny," povedal Lajčák.

17:32 Základom riešenia problémov chudobných krajín je podľa neho dodržiavanie dohôd, posilnenie inštitúcií.

"Čítam, aká dôležitá je rodová rovnosť, no v sekretariáte OSN pracuje len 34 percent žien," vyhlásil. Chce to zmeniť, na ministerstve má vraj polovicu žien, rovnako ako vo vláde. Z pätnástich členov slovenskej vlády sú ženy dve.

17:28 Lajčák začína odpovedať na prvé otázky.

17:23 Za africké krajiny hovorí zástupkyňa Zambie. Lajčáka sa pýta, aké má rozvojové plány v Afrike. Pýta sa tiež, či by v sekretariáte zabezpečil väčšie zastúpenie Afriky.

Zástupca Európskej únie sa Lajčáka pýta, kde získal dostatočné manažérske skúsenosti, aby mohol viesť OSN.

Podľa očakávania prišiel rad aj na otázku utečencov. "Aké by bolo vaše riešenie na túto konkrétnu otázku?"

Potom prešiel z angličtiny do francúzštiny... Lajčáka sa opýtal, ako si predstavuje spoluprácu v oblasti prevencie konfliktov medzi Európskou úniou a Africkou úniou.

17:21 Začína zástupca Skupiny 77, teda najchudobnejších štátov sveta, ktorá má v skutočnosti už 134 členov, a Číny. Pýta sa, ako by zvýšil zastúpenie krajín, ktoré doteraz neboli dostatočné zastúpenie.

Otázku potom položil zástupca Hnutia nezaradených štátov z Alžírska. Pýta sa ho, ako by sa vyhýbal politickým tlakom, ktoré sú v pozícii generálneho tajomníka neprijateľné. Tiež, ako si predstavuje vzťah generálneho tajomníka a bezpečnostnej rady.

17:18 Lajčák skončil úvodný prejav, prichádza čas na otázky.

17:16 Lajčák vyhlásil, že chce zabezpečiť rodovú rovnosť. Ako svoju zástupkyňu by si vybral ženu z globálneho Juhu, teda z chudobnejšej časti sveta.

17:13 Lajčák hovorí o štyroch hlavných prioritách svojho programu.

Prvým je prevencia konfliktov a vyjednávanie - prevencia musí byť základom, zabrániť konfliktom je lacnejšie aj efektívnejšie ako riešiť prebiehajúce vojny.

Rozvoj - jeden z deviatich ľudí na planéte žije v extrémnej chudobe, pripomína Lajčák. "Bez riešenia hladu a chudoby nemôžeme zabezpečiť mier," vyhlásil. Stojí za rozvojovými cieľmi, ktoré si v minulom roku OSN stanovila.

Ľudské práva a medzinárodné právo - práve porušovanie ľudských práv je podľa Lajčáka prvým znakom hroziaceho konfliktu. Preto treba podľa neho zlepšiť systém dozoru nad ľudskými právami v rámci OSN.

Úloha generálneho tajomníka - žiadny z týchto cieľov sa nedá dosiahnuť bez efektívneho sekretariátu, tvrdí Lajčák. Chce moderné a aktívne OSN.

17:11 OSN nemôže byť spokojná so všetkými svojimi výsledkami, tvrdí Lajčák. "Nezabránili sme genocíde v Rwande ani vojne v Juhoslávii," vyhlásil. Vo svete nie je podľa neho menej vojen ako pred 20 rokmi, no nechce to zhadzovať na OSN. Namiesto toho chce organizáciu zefektívniť.

17:06 Miroslav Lajčák začal svoj príhovor. "Žil som v zauímavých časoch, keď stredná Európa prechádzala v posledných 25 rokoch veľkými zmenami," povedal na úvod. Spomína svoje skúsenosti z čias, keď pôsobil v službách OSN a EÚ na Balkáne. Tam si urobil meno ako dobrý vyjednávač, vlastnosť, ktorá je pre generálneho tajomníka dôležitá.

"Hlavným problémom je, že sa nepočujeme. A keď sa počujeme, nepočúvame sa. A keď sa počúvame, nesnažíme sa porozumieť si," uviedol.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 13 998
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 684
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 166
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 482
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 881
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 655
 7. Kam do tepla v januári? 1 982
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 796
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 624
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 970

Hlavné správy zo Sme.sk

Neprehliadnite tiež

Pápež navštívil v Peru oblasť zdevastovanú záplavami

František odslúžil v meste Trujillo omšu, na ktorej sa zúčastnilo takmer 200-tisíc veriacich.

V Bulharsku protestovalo proti korupcii skoro 30-tisíc ľudí

Bulhari protestovali proti kontroverzným reformám.

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.

Merkelová podporila plány na stretnutie zástupcov Únie a Turecka

Pracovné stretnutie má za cieľ zlepšiť vzťahy Bruselu a Ankary.

Pri požiari v indickej továrni zahynulo najmenej 17 ľudí

Požiar vypukol v továrni na výrobu zábavnej pyrotechniky v indickej metropole Naí Dillí.