KAZAŇ, BRATISLAVA. Streľba, plávanie, hádzanie nožom aj prednášky o tom, že Rusko je na Ukrajine a v Sýrii obeťou informačnej vojny. Pobaltským krajinám sa nepáčia ruské vlastenecké tábory.
Organizátori sa v nich snažia pripomenúť dôležitosť Ruska aj jeho minulosť a rozvinúť aj športové talenty. Kritickej reakcii zo Západu nerozumejú.
Tínedžeri z rôznych kútov Ruska od Moskvy po Sibír sa koncom apríla stretli na desaťdňovom tábore s názvom Zväz 2016 – Dedičstvo víťazov pri Kazani. Najlepšie regionálne tímy môžu v rôznych disciplínach reprezentovať Rusko na augustovom medzinárodnom stretnutí krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Server Meduza.io priniesol tento týždeň reportáž z tábora pri Kazani. Súčasťou tábora boli kultúrne večery, kde mladí ľudia spievajú kozácke piesne a recitujú ruskú poéziu, ale aj súťažia v rôznych športových disciplínach.
„Všetko, čo tu vidíte, robíme, aby tieto deti prežili,“ hovorí pre meduza.io Oleg Bakanach, bývalý vojak a šéf organizačnej komisie.
Mladí preto trénujú v uniformách a dostávajú rady od špecializovaných vojenských jednotiek. „V prípade, že nedajbože začne vojna, sú potrebné skúsenosti a zručnosti,“ hovorí.
Loading
...
Separatisti ako vzor
Podobné tábory pritom nie sú novinkou. Podľa serveru Moscow Times vláda už v roku 2014 usporiadala vlastenecké tábory pre viac ako tisíc detí. Aj keď tábory vtedy čiastočne prezentovali ako skautské, podľa ich organizátora Denisa Sadovnikova má ísť o nástroj, aby z detí nevyrástli rebeli, ktorí by v Rusku „vytvorili majdan“.
Prvý z táborov v Nižnom Novgorode sa volal Som občan a obranca veľkolepej krajiny. Prednáškami s ruskými vojenskými veteránmi majú deti inšpirovať, ako pozitívny vzor Sadovnikov uviedol napríklad Igora Strelkova, ktorý bol vojenským veliteľom samozvanej Doneckej ľudovej republiky na východe Ukrajiny.