BERN. Švajčiari v nedeľňajšom referende rozhodovali o tom, či ich krajina ako prvá na svete bude mať garantovaný štátny príjem pre všetkých občanov.
Model by nahradil všetky podpory v nezamestnanosti a ďalšie sociálne dávky, ktoré by boli úplne zrušené. Stúpenci tejto vízie tvrdia, že zaistený príjem posilní osobné slobody obyvateľov a prospeje trhu, odporcovia naopak nápad považujú za nebezpečný a drahý sociálny experiment.
Proti takému návrhu sa podľa konečných výsledkov postavilo 76,9 percenta voličov.
Iniciátori referenda však hovoria o "senzačnom úspechu". Podporilo ich 23,1 percenta voličov, čo je podľa hovorcu iniciátorov "oveľa viac, než sa čakalo".
"Znamená to, že diskusia pokračuje, a to aj v medzinárodnom meradle," dodal hovorca.

Návrh predpokladá, že každý dospelý Švajčiar nehľadiac na výšku svojho platu dostane od štátu mesačne asi 2500 frankov (približne 2262 eur) a každé dieťa 625 frankov (približne 566 eur). Výpočet sumy vychádza z vysokých nákladov na život v alpskej republike.
Väčšina politikov, a to aj z radov ľavice, prevratnú sociálnu reformu nepodporuje. Zavedenie garantovaného príjmu by značne zaťažilo štátny rozpočet, čo by sa nezaobišlo bez zvýšenia daní.
Prieskumy návrhu nedávajú veľké nádeje. Švajčiarske médiá sa zhodujú, že o takej spornej otázke sa v referende ešte nerozhodovalo.
O zavedení zaručeného príjmu sa uvažuje aj inde. Fínska vláda túto myšlienku mieni otestovať na skupine 8000 ľudí s nízkym príjmom.
V holandskom meste Utrecht sa má experiment rozbehnúť v januári 2017, pripomenula stanica BBC.
Loading
...