PEKING. Čínske úrady v piatok posilnili bezpečnostné opatrenia v okolí Námestia nebeského pokoja v centre Pekingu.
Stalo sa tak v súvislosti s 27. výročím potlačenia prodemokratických demonštrácií vedených študentmi, informovala agentúra AP.
Policajné kontroly
Polícia kontrolovala doklady a batožinu všetkých osôb, ktoré sa snažili dostať na rozľahlý priestor v centre Pekingu, kde v roku 1989 študenti, robotníci i intelektuáli žiadali politické reformy v Číne.
Spravodajca agentúry AP informoval, že polícia ho tiež zastavila, nafilmovala a potom donútila odísť - údajne pre to, že nemal náležité povolenie.
Násilné potlačenie študentských protestov z noci z 3. na 4. júna 1989, pri ktorom prišli o život stovky, možno tisíce ľudí, je v Číne stále tabu a čínske úrady bránia akejkoľvek spomienke naň - na verejnosti i v súkromí.
Výročie protestov
Protesty na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) sa začali 15. apríla 1989. Ich účastníci - študenti, intelektuáli i robotníci - požadovali demokratizáciu spoločnosti, aká sa v rovnakom čase odohrávalo aj vo východnej Európe. Protesty sprevádzali aj hromadné hladovky ich účastníkov. Proreformné hnutie sa rozšírilo i do mnohých čínskych miest a regiónov.
Vtedajšie čínske vedenie nebolo jednotné v názore na ďalší postup. Po viacerých neúspešných pokusoch o vyjednávanie prevážil názor konzervatívneho krídla: čínska vláda 20. mája 1989 vyhlásila stanné právo a v noci na 4. júna protesty ukončila vyslaním tankov a ozbrojenej pechoty.
Oficiálne údaje o počtoch obetí pri potláčaní proreformných demonštrácií sa rôznia: od 23 osôb podľa Komunistickej strany Číny, cez 400-800 podľa americkej CIA až po 2600 podľa čínskeho Červeného kríža.
Po zásahu boli z krajiny vyhostení zahraniční novinári a domáca tlač bola pod dôslednou kontrolou a cenzúrou, takže o udalostiach v Pekingu sa čínski občania dozvedali len veľmi ťažko.
Európske štáty na masaker zareagovali vyhlásením embarga na vývoz zbraní do Číny. Pôvodný úplný zákaz však postupne nahradila regulácie vývozu; je možné exportovať len určité druhy zbraní a každý jednotlivý obchod podlieha schváleniu vlády príslušnej krajiny.