Povodne v Európe: Seina prekonala v Paríži tridsaťročné maximum

Západnú Európu sužujú rozsiahle povodne.

PARÍŽ/BERLÍN. Silné dažde a miestne záplavy si v západnej Európe tento týždeň vyžiadali už najmenej štrnásť životov. Jedenásť ľudí zahynulo na juhu Nemecka, v Bavorsku sú ďalšie osoby stále nezvestné. Dve obete hlási Francúzsko a jednu Belgicko.  Záplavy, kvôli ktorým museli evakuovať tisícky ľudí, komplikujú situáciu aj v ďalších európskych krajinách, vrátane Rakúska ale aj Rumunska, kde v piatok zahynuli dvaja ľudia. 

Dianie sme sledovali minútu po minúte: 

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

21:30  Hladina Seiny v Paríži prekonala v dôsledku silných lejakov úroveň 6,15 metra, ktorú dosiahla naposledy v roku 1982. Ešte minulý týždeň sa pritom pohybovala okolo úrovne 1,3 metra. Výška rieky by sa mala v Paríži udržať aj cez víkend, klesanie sa očakáva až začiatkom budúceho týždňa.

Ministerstvo životného prostredia hlási čiastočné zatopenie verejných priestranstiev a budov v západných častiach Paríža, pričom nevylučuje, že budú potrebné evakuácie.

19:02 Situácia v niektorých častiach Bavorska je naďalej dramatická. Úrady uviedli, že už v oblasti postihnutej záplavami nikoho nehľadajú. Manželský pár zo Simbachu, 81- ročného muža a 77-ročnú ženu, ktorí boli nezvestní od štvrtka, sa podarilo nájsť v poriadku.

18:32 Seina zatopila v Paríži prvé byty. Okrem múzeí ako Orsay či Louvre a výstavného pavilónu Grand Palais v blízkosti nábrežia uzavreli úrady tiež niektoré parky a cintoríny. Uzatvárajú sa tiež niektoré významné uzly na cestných ťahoch v parížskej oblasti, čo počas piatkového popoludnia začalo spôsobovať značné problémy.

Televízia BFMTV ukázala zábery, ako sa voda dostala do pivničných bytov v 16. obvode na západnom okraji Paríža. Miestni obyvatelia sa obávajú, že zhoršená situácia by mohla viesť aj k ich čiastočnej evakuácii.

17:38 Podľa klimatológa Pavla Faška zo Slovenského hydrometeorologického ústavusúčasné búrky v Európe atypické. „Trvá to už druhý týždeň, čo je nezvyčajne dlho. Väčšinou takéto lejaky trvajú pár dní a potom miznú. Ak sa to opakuje, prostredie sa nasýti vlahou a dochádza k zosuvom pôdy,“ opisuje situáciu, ktorá sa udiala v bavorskom meste Simbach am Inn. 

„Nezvyčajné je aj to, že nejde o lokálne búrky, ale silné dažde boli vo viacerých lokalitách. Začali sa v netypických časoch, podvečer alebo v noci,“ dodáva klimatológ. Kým bežne vlhké vzduchové hmoty putujú nad Európou rýchlejšie, teraz sa nad západnou Európou otočili k Alpám, čo spôsobilo silné zrážky. 

15:45  V nemeckom Simbachu potápači naďalej pátrajú po nezvestných. Od štvrtka nemajú príbuzní informácie o manželskom páre – 81-ročnom mužovi a 77-ročnej žene - ktorých pivnica zostáva zatopená. Záchranári v nej ale nemôžu pátrať, kým statik nepreverí stav zaplaveného domu.

K obetiam záplav pribudol v piatok asi 80-ročný muž, ktorý v súvislosti so záplavami utrpel infarkt a po prevoze do nemocnice mu podľahol. V Simbachu zasa záchranári našli telo 65-ročného muža. Záplavy si tak tento týždeň v celom Nemecku vyžiadali už prinajmenšom jedenásť obetí.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Voda ničila Slovensko aj Balkán. Pozrite si najväčšie povodne

14:54 V juhonemeckých spolkových krajinách pomáhajú miestnym obyvateľom v zaplavených oblastiach žiadatelia o azyl. V bavorskom meste Simbach am Inn, povedal agentúre DPA 30-ročný Sýrčan, že "vie, čo to znamená žiť v krízovej oblasti a prísť o svoj domov". 

S lopatou v ruke odstraňoval naplaveniny, ktoré priniesla vysoká voda. Spolu s ním pomáha v meste asi 25 Sýrčanov. Jeho priateľ povedal, že im ľudia zo Simbachu poskytli toľko pomoci, že sú radi, že im teraz môžu aspoň čiastočne pomoc vrátiť.

Starosta Simbachu Klaus Schmid uviedol, že "bez dobrovoľných pomocníkov by sme to nezvládli". V spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, v meste Braunsbach, ktoré zaplavila voda v nedeľu, pomáha miestnym podľa úradov takmer 50 žiadateľov o azyl.

14:35 Belgickí záchranári objavili telo včelára, ktorého vo štvrtok odniesla stúpajúca voda, keď sa pred ňou pokúšal uchrániť svoje včely.

Potápači z požiarneho oddielu objavili telo nezvestného šesťdesiatnika v piatok ráno. Po niekoľkých dňoch prívalových dažďov sa vyliala rieka Wamme z brehov a zaplavila niekoľko obcí v belgickej provincii Luxemburg. Vysoká voda tam zaplavila domy a odnášala autá.

14:10 Hladina Seiny v Paríži v polovici dňa dosiahla výšku šiestich metrov a naďalej stúpa. Večer by mohla kulminovať na 6,3 až 6,5 metra, teda o dosť viac než sa očakávalo. Uviedlo to francúzske ministerstvo pre životné prostredie.

"Kulminácia v Paríži sa predpokladá tento večer s výškou 6,3 metra, v horšom prípade 6,5 metra. Je nutné upozorniť, že maximálna výška hladiny rýchlo neopadne, ale mala by zostať zhruba na rovnakej úrovni po celý víkend a až potom začne klesať, " spresnilo ministerstvo vo vyhlásení.

13:52 Bavorská vláda už obyvateľom postihnutým záplavami sľúbila pomoc, tá v prvej fáze dosiahne okamžitý príspevok 1500 eur. Premiér Horst Seehofer prisľúbil aj rýchlu obnovu zničenej infraštruktúry.

13:26 Pri záplavách na východe Rumunska zahynuli dvaja ľudia a dvesto osôb museli evakuovať. Ministerstvo vnútra oznámilo, že na záchranných prácach sa podieľa 7000 hasičov, policajtov a ďalších príslušníkov bezpečnostných zložiek.

13:14 Stúpajúca hladina Seiny v Paríži nedosiahla vrchol okolo poludnia, ako sa predpokladalo, ale stále stúpa. Odborníci predpovedali, že hladina sa vyšplhá na 5,90 metra. Teraz hovoria o tom, že bude kulminovať niekedy popoludní na úrovni asi 6,20 metra. Novo očakávaná výška Seiny by znamenala druhú najvyššiu úroveň od roku 1910, kedy to bolo 8,62 metra.

12:10 Súčasná situácia v Paríži má ešte ďaleko k veľkým záplavám z roku 1910, kedy hladina Seiny vystúpila do rekordnej výšky 8,62 metra a tisíce Parížanov museli ujsť z nízko položených oblastí mesta.

Denník Le Parisien vo štvrtok napísal, že "nohy si vode máča už aj zuáv". Ide o sochu zuávskeho bojovníka z krymskej vojny, ktorý zdobí pylón mosta Alma a Parížanom v minulosti slúžil ako referenčný bod výšky hladiny Seiny. Pri spomínanej historickej povodni bola "Seina zuávovi po plecia“. 

11:54  Vo Francúzsku je asi 19-tisíc domácnost bez elektriny. Záplavy majú už druhú obeť, keď sa v Evry-Gregy-sur-Yerre južne od Paríža utopil 74-ročný muž, ktorý sa na koni pokúšal dostať cez zaplavené pole.

11:48 Záplavy si vynútili aj uzavretie známych zámkov na rieke Loira. Najväčší z nich, Chambord, ktorý je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, celý obklopila voda.

11:20 V Paríži sú zatopené niektoré ulice, čo skomplikovalo dopravu. Uzavreté sú aj niektoré železničné stanice. Národná železničná spoločnosť SNCF uzavrela prímestskú linku RER C, ktorá vedie centrom Paríža popri Seine a využívajú ju turisti, aby sa dostali k Eiffelovej veži, katedrále Notre-Dame a do Versailles.

Seina sa dostala na najvyššiu úroveň za vyše 30 rokov. Podľa francúzskeho ministerstva životného prostredia dosiahla hladina Seiny súčasnú výšku naposledy v roku 1982. Podľa meteorológov má parížska oblasť za sebou najdaždivejší máj od roku 1960.

V oblasti Loiret, kde armáda pomáha evakuovať motoristov, ktorí uviazli na diaľnici A10, sú súčasné záplavy najhoršie za uplynulé storočie.

10:50  Situácia v niektorých častiach Bavorska je naďalej dramatická, v najviac postihnutých obciach ako sú Simbach alebo Triftern a ich okolí sú poškodené stovky domov. Len v okrese Rottal-Inn napáchala voda škody za viac ako sto miliónov eur. Uzavreté sú naďalej aj niektoré školy v oblasti. Úrady občanom v postihnutých regiónoch odporučili, aby prevarili všetku vodu, ktorú sa chystajú konzumovať.

10:16  Bilancia povodní v Bavorsku stúpla na najmenej šesť mŕtvych. Záchranári našli v Simbachu na hraniciach s Rakúskom telo 65-ročného muža.

Nemecká meteorologická služba aj na piatok predpovedá pre Bavorsko výdatné zrážky, s dažďom ale musia počítať aj ďalšie spolkové krajiny. Búrky a lejaky v noci zasiahli napríklad Hamburg a pobrežie Baltského mora.

9:50 Záplavy ďalej sužujú celkovo 13 zo stovky francúzskych departementov, najhoršia situácia je v Seine-et-Marne.

9:30 Situácia je napätá predovšetkým v Paríži, kde má stúpajúca hladina Seiny dosiahnuť v polovici dňa výšku okolo šiestich metrov; pred týždňom bola zhruba na úrovni 150 centimetrov. Úrady varujú, že v niektorých miestach metropoly by sa voda mohla vyliať do ulíc. Preventívne boli  uzavreté stanice metra Saint-Michel, múzeum Louvre a Národná knižnica.

Brehy Seiny sú už neprístupné a hoci väčšina jej prítokov hlási pomalé znižovanie hladín, v Paríži hladina Seiny od rána ďalej stúpa. Odborníci predpovedajú, že vystúpi do výšky až 5,9 metra. Potom by mala už len klesať.

9:15 S daždivým počasím zápasí aj Belgicko, kde záplavy začiatkom týždňa zasiahli Antverpy. Teraz voda stúpa najmä na východe krajiny v okolí Limburgu, kde museli evakuovať niekoľko ľudí.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Záplavy vo Francúzsku majú prvú obeť, mŕtvych hlásia aj z Bavorska

9:00 Parížske múzeá Louvre a D'Orsay budú v piatok zatvorené, aby mohli zamestnanci premiestniť umelecké diela ohrozované záplavovou vodou z rozvodnenej Seiny. Personál Louvru presťahuje diela na vyššie poschodia, kde je menšia pravdepodobnosť ich poškodenia.

Prezident Hollande oznámil, že stav "prírodnej katastrofy" oficiálne vyhlásia na budúci týždeň na zasadnutí kabinetu a bude sa týkať oblastí najviac postihnutých povodňami. Tie zasiahli Paríž aj severné a stredné regióny Francúzska.

 

 

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 623
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 12 448
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 536
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 10 961
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 247
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 497
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 398
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 430
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 429
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 066

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.

KOMENTÁRE

V kanadskom raji sa s ostatnými delí čoraz menej ľudí

Je Vancouver jedným z najlepších miest pre život?

Neprehliadnite tiež

Talianska polícia použila na antiglobalistov slzotvorný plyn

V čase konania protestu už všetci hostia opustili dejisko summitu.

Trump: Peniaze začínajú prichádzať, NATO bude oveľa silnejšie

Členské krajiny investujú do obrany nákupom vlastných zbraní alebo iných obranných potrieb.

Putin a Erdogan sa zhodli na koordinácii v Sýrii

Vyjadrili aj záujem na ďalšom prehlbovaní strategického partnerstva.

Španielsky premiér varoval katalánskych podnikateľov

Vláda nepovolí referendum o nezávislosti Katalánska.