BERLÍN. Nemecký Spolkový snem (Bundestag) vo štvrtok takmer jednomyseľne prijal rezolúciu, v ktorej uznal masakru Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny za genocídu.
Turecko v reakcii na rozhodnutie povolalo na konzultácie do Ankary svojho veľvyslanca v Berlíne Hüseyina Avniho Karsliogla. Krajina už vopred varovala, že uznesenie poškodí vzťahy medzi Berlínom a Ankarou.

Vzťahy sú podľa Merkelovej silné
Schválenie rezolúcie sa očakávalo, keďže jej návrh podporovala vládnuca koalícia i opoziční Zelení.
Proti vyhláseniu, ktoré má len symbolický význam, hlasoval napokon len jeden poslanec a jeden sa zdržal, oznámil podľa spravodajskej televízie n-tv predseda Spolkového snemu Norbert Lammert.
Poslanci pri prerokúvaní rezolúcie zdôraznili, že nechcú obviňovať vládu Turecka, ktoré je nástupníckym štátom Osmanskej ríše.
Kancelárka Angela Merkelová po hlasovaní vyhlásila, že vzťahy Nemecka a Turecka sú napriek niektorým názorovým rozdielom silné.
"Je toho veľa, čo Nemecko a Turecko spája, a aj keď máme rozdielne názory na niektoré jednotlivé veci, šírka našich vzťahov, naše priateľstvo, naše strategické väzby sú skvelé," uviedla Merkelová.
Berlín chce mať podľa kancelárky naďalej dobré vzťahy s Ankarou, podporuje ale aj dialóg medzi Tureckom a Arménskom.


Odvolali veľvyslanca
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v prvej reakcii povedal, že rezolúcia bude mať vážne dôsledky na turecko-nemecké vzťahy a že sa turecké vedenie poradí, ako na rezolúciu odpovie.
Ankara už povolala na konzultácie do Ankary svojho veľvyslanca v Berlíne Hüseyina Avniho Karsliogla.
Vicepremiér Numan Kurtulmuš hovoril o "historickej chybe". Podľa Kurtulmuša je krok nemeckých zákonodarcov "nezlučiteľný s priateľskými vzťahmi medzi Tureckom a Nemeckom. Turecko považuje toto rozhodnutie za neplatné", citoval jeho vyjadrenie denník Hürriyet.
Kurtulmuš vyslovil presvedčenie, že rezolúcia odsúhlasená v Bundestagu je založená na skreslených a nepodložených tvrdeniach. Zdôraznil, že posudzovanie kontroverznej arménskej otázky nepatrí do kompetencie politikov, ale vedcov a historikov.
Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu zase v spojitosti s rezolúciou vyhlásil, že sa Nemecko snaží znevažovaním histórie iných krajín vyrovnať s temnými stránkami vlastných dejín.
Loading
...
Arménsko rezolúciu víta
Arménsko rezolúciu vrelo privítalo, minister zahraničia Edvard Nalbandjan povedal, že Nemecko "významne prispelo nielen k medzinárodnému uznaniu a zavrhnutiu arménskej genocídy, ale tiež k univerzálnemu boju za prevenciu genocídy a zločinov proti ľudskosti".
Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že systematické vyvražďovanie Arménov a ich deportácie Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, si v rokoch 1915 a 1916 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych.
Ankara však argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.