BEJRÚT. Prvý konvoj s humanitárnou pomocou, ktorý v stredu po vyhlásení 48-hodinového prímeria dorazil na damaské predmestie Darájá, nedopravil tamojším civilistom žiadne potraviny. Prevažnú časť nákladu tvorili lieky a zdravotnícky materiál, informoval vo štvrtok hovorca Medzinárodného výboru Červeného kríža Pawel Krzysiek.
Pestujú aspoň zeleninu
Podľa OSN v meste momentálne žije okolo 5 000 civilistov, z toho asi 500 detí. Krzysiek, ktorý sprevádzal konvoj s pomocou uviedol, že situácia v Darájá je veľmi zvláštna. Napriek mimoriadne ťažkým životným podmienkam a utrpeniu tam "ľudia stále majú nádej" a "sú pozitívne naladení". "Vítali nás s otvorenou náručou," povedal.

Podľa neho sa ľudia "snažia pestovať si zeleninu, aby mali čo jesť, a aj o to málo sa delia". Jediné, o čo "nás prosili, boli potraviny". "Dovezte nám ich čo najrýchlejšie, lebo tie nám treba najviac," uviedol Krzysiek.
Humanitárni pracovníci podľa Krzysieka boli ohromení aj miestnymi lekármi, ktorí napriek minimu liekov, prístrojov a nástrojov "stále dokážu zachraňovať ľudské životy".
Zdôraznil však, že to, čo všade v Darájá cítiť, "je nesmierna humanitárna núdza". Ľudia žijú v sústavnom ohrození života, majú veľmi málo potravín a liekov.
Pomôcť by mohlo Rusko
V ostatných častiach Sýrie pokračovali boje medzi povstalcami a vládnou armádou. Sýrska opozícia sa však domáha vyhlásenia všeobecného prímeria pri príležitosti moslimského pôstneho mesiaca ramadánu, ktorý sa začne na budúci týždeň.
Potvrdila to hovorkyňa Najvyššieho rokovacieho výboru, ktorá podľa francúzskej rozhlasovej stanice RFI spresnila, že povstalci o sprostredkovanie prímeria listom požiadali OSN.
Presadiť prímerie by mohlo pomôcť Rusko, keby využilo svoj vplyv a "prestalo byť komplicom stratégie, ktorá spočíva vo vyhladovaní civilného obyvateľstva".