FALLÚDŽA, BRATISLAVA. Za oholenie brady dostanete sto rán bičom. Ak chcete odísť, vašu rodinu zatvorí Islamský štát v mešite a z mesta ju nepustí. Keď útočí iracká armáda, presúvajú rodiny z domu do domu, aby slúžili ako ľudské štíty. Aj keď armáda vyzvala všetkých civilistov, aby iracké mesto Fallúdža opustili, úniku niet - Fallúdža sa stala väzením.
„Žili sme tu ako zvieratá,“ opisuje pre Voice of America Jabar Muhammad Odaa, ktorý z mesta ušiel pred šiestimi mesiacmi.
Iracká armáda teraz verí, že sa jej podarí Fallúdžu oslobodiť. V tom istom čase spolu s kurdskými milíciami bojuje na okraji mesta Mosul a sýrska armáda hovorí o ofenzíve na hlavné mesto islamistov Rakku.
Postup na sýrskom aj irackom fronte naznačuje, že teroristická organizácia Islamský štát naozaj stráca čoraz viac územia. A ak by podľa analytikov stratil napríklad Fallúdžu a Rakku, samozvaný kalifát by skončil. Čo však čaká armády v týchto mestách a prečo môže byť ich dobytie problematické?


Vymyté mozgy vo Fallúdži
Fallúdža bola prvým mestom, ktorého sa Islamský štát v Iraku v roku 2014 zmocnil. Je len päťdesiat kilometrov od Bagdadu - a práve preto je problematická. Mesto je centrálou džihádistov, ktorí v hlavnom meste pravidelne útočia. Len pri samovražedných a bombových útokoch v máji zabili v Bagdade vyše päťsto ľudí. Iracká armáda sa preto snaží tvrdo zasiahnuť.
Asi 560 rodinám sa podarilo utiecť z mesta, ktoré začala minulý týždeň obliehať iracká armáda a šiitské milície. Zvyšných asi 50-tisíc civilistov vrátane najmenej dvadsaťtisíc detí zostáva v obliehanom meste - iracká armáda im odporučila vyvesiť biele vlajky.
Viac ako dva roky pod nadvládou Islamského štátu však môže znamenať aj zmenu myslenia. Po dvoch rokoch majú "obyvatelia vymyté mozgy", tvrdí pre Vox miestny policajt. Tých, ktorí z mesta utečú, preto podrobujú kontrole a zisťujú, či sa k militantom nepridali.
Podľa televízie al-Džazíra bola prevažne sunnitská Fallúdža vždy ostrovom odporu proti irackej vláde. Navyše sa o oslobodenie mesta snažia najmä šiitské milície. "Všetko závisí od toho, kto Fallúdžu oslobodí, ako ju oslobodí a kedy," povedal pre denník Independent Fuad Hussein, náčelník štábu kurdského prezidenta Masmúda Barzaniho.
Oslobodenie by totiž pravdepodobne nebolo výhrou irackej armády a jej amerických spojencov, ale práve militantných šiitských skupín. Podobný boj pritom zvádza armáda pri meste Mosul na severe Iraku - proti Islamskému štátu totiž musí bojovať po boku Kurdov.