TBILISI, BRATISLAVA. Klobásy mali zavesené okolo krku, ďalšie mäso zas držali v rukách. Do vegánskej kaviarne v Tbilisi vošlo viac ako dvanásť mužov. Už samotná prítomnosť takto vyzbrojených ľudí v komunite vegánov by bola prinajmenšom zvláštna. No keď muži začali mäso jesť a následne ho hádzať po zákazníkoch kaviarne, v súvislosti s incidentom sa už hovorí aj o politickej motivácii.
Gesto totiž vníma vedenie kaviarne ako napadnutie štýlu života, ktorý pre Gruzínsko nie je tradičným a do krajiny prišiel zo západu.
Fašistické myšlienky
Incident sa odohral v kaviarni menom Kiwi v centre gruzínskeho hlavného mesta v nedeľu podvečer. Kaviareň vtedy premietala animovaný sci-fi sitcom Rick and Morty, ponúkala teda zákazníkom nielen občerstvenie, ale aj určité spoločenské vyžitie v komunite ľudí s podobnými stravovacími či ideologickými návykmi.
“Skupina ľudí pripravená na protivegánsku provokatívnu akciu vošla a začala byť násilná,” uviedla kaviareň Kiwi na svojom Facebookovom profile v pondelok. “Vytiahli grilované mäso, klobásy, ryby a začali ich jesť a hádzať po nás, nakoniec začali aj fajčiť. Jednoducho sa snažili vyprovokovať našich priateľov a ponížiť nás.”
Zamestnanci kaviarne zavolali políciu. Útočníci však utiekli skôr, ako prišla. Nezatkli tak nikoho.
Kaviareň však tvrdí, že vie, kto za incidentom stojí - “neonacisti, ktorí vyznávajú fašistické myšlienky”.
Ľudia, ktorí sú odlišní
Extrémisti sa okolo kaviarne údajne pohybujú už týždne. V okolí sa pýtali na vedenie Kiwi aj na tradičných zákazníkov. Vo vyjadrení kaviarne sa píše, že sa zrejme stala terčom útoku kvôli tomu, “ako zákazníci aj majitelia vyzerajú, akú hudbu počúvajú, myšlienkam, ktoré podporujú a faktu, že nejedia mäso”.
Podľa Giorgiho Gogiu, riaditeľa mimovládky Human Rights Watch pre región, “kaviareň priťahuje hipsterov, gayov, ľudí, ktorí sú odlišní a ktorí symbolizujú západné hodnoty”, píšu New York Times. Teda životné štýly, s ktorými sa prevažne pravoslávne Gruzínsko celkom zmieriť nedokáže.
Či šlo skutočne o skupinu nacionalistov alebo jednoducho o výstrelok, ktorý sa zvrtol na agresívnu potýčku, ťažko povedať. To, že Gruzínsko má s rastúcim nacionalizmom problém, je však fakt a svedčia o tom aj reakcie niektorých z policajtov, ktorí do Kiwi prišli po incidente.
Aj medzi nimi totiž boli takí, ktorí sa správali agresívne, kričali a dokonca povedali, že si kaviarenská komunita celý incident zaslúžila.
Nacionalizmus a homofóbia
Vyznávanie tradičných gruzínskych hodnôt či nacionalizmu nie je v krajine novinkou. Len minulý týždeň po Tbilisi pochodovali stovky nacionalistov, ktorí držali gruzínske vlajky a protikomunistické transparenty na oslavu osamostatnenia krajiny od Ruska v roku 1991.
Podľa korešpondenta BBC je bežnou záležitosťou aj homofóbia. V roku 2013 napríklad aktivistov za práva homosexuálov napadol dav, na ktorého čele stál pravoslávny kňaz.