
WASHINGTON, BRATISLAVA. Jeho politickou taktikou je najmä prekričať oponentov, uráža ženy, moslimov, židov aj Latinoameričanov. Napriek tomu Donald Trump získava podporu polovice amerických voličov a v novembri sa môže reálne stať prezident Spojených štátov.
Čím ich láka a kto sú vlastne Trumpovi voliči? „Ak by existovala len jediná otázka, ako identifikovať Trumpovho voliča, bola by to táto: Ste Američan, máte priemerný príjem, ste beloch a nemáte vysokú školu?" napísal pred časom portál The Atlantic, ešte v čase, keď Trump nemal istú nomináciu.

Z klauna favorit
Keď pred rokom ohlasoval kandidatúru, bol pre médiá skôr bizarnou postavičkou ako reálnym kandidátom. Portál Huffington Post dokonca správy o ňom zaradil do rubriky zábava.
Postupne však získal čoraz väčšiu podporu, už do republikánskych primáriek išiel ako favorit a nakoniec svojich súperov porazil. Niektoré celoamerické prieskumy navyše ukazujú, že navrch môže mať aj v porovnaní s pravdepodobnou demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.
Celoštátne prieskumy síce nie sú úplne smerodajné, keďže v amerických prezidentských voľbách sa volí spôsobom, že víťaz štátu berie všetky jeho hlasy, ale naznačuje to, že Trumpova voličská základňa už prerastá len skupinu "frustrovaných voličov", väčšinou nevzdelaných.

Konečne začínajú chápať
"Okamžite som sa do neho zamilovala," hovorí pre Fortune 22-ročná vysokoškolská študentka Brendan de Reglová, ktorá čakala tri a pol hodiny v rade, aby sa dostala na Trumpov míting v Južnej Karolíne. "Vedela som však, že bude ľuďom trvať, kým zistia, aký je, čo chce urobiť. Teraz to konečne začínajú chápať."
Mladí Američania sú podľa prieskumov nespokojní s vplyvom kapitálu na politiku, s byrokraciou. Mnohí videli, ako kríza v posledných rokoch ovplyvnila životy ich rodičov.
Väčšina z nich sa síce stavia za socialistu Bernieho Sandersa, no ten má malú šancu, že sa stane demokratickým kandidátom. Clintonová pre nich nie je voľbou, pretože symbolizuje práve tie nenávidené prepojenia.
Pre finančníkov z Wall Street vystupovala na dobre platených prednáškach, mnohí z nich financujú aj jej kampaň. Až 53 percent Američanov pod 30 rokov podľa prieskumu Harvard IOP povedalo, že nemajú Clintonovú radi.
Mladí ešte nemajú vybudovanú lojalitu voči strane.