PARÍŽ. Po štrajku zamestnancov rafinérií a skladov pohonných látok, ktorý minulý týždeň vo Francúzsku spôsobil veľké problémy pri zásobovaní benzínom a naftou, vyzvali v pondelok na štrajk aj zamestnanci sektoru dopravy. Príčinou štrajku je ich nesúhlas s vládou presadzovanými zmenami v zákonníku práce.

Zásobovanie pohonnými látkami sa zlepšuje
Agentúra AP pripomenula, že sociálne protesty sa vo Francúzsku odohrávajú v čase príprav na majstrovstvá Európy vo futbale, ktorých bude krajina hostiteľom od 10. júna do 10. júla.
Francúzsky denník Le Monde v pondelok na svojej webovej stránke informoval, že zásobovanie pohonnými látkami sa zlepšilo, aj keď v niektorých regiónoch je stále problém s plynulosťou dodávok.
Zrušená je blokáda prakticky všetkých skladov a rafinérií, z ktorých štyri však nepracujú vôbec a dve obnovili výrobu len čiastočne. Pokračuje aj štrajk zamestnancov ropných terminálov v Marseille a Le Havre, odkiaľ sa dodáva letecké palivo na parížske letiská Orly a Roissy.
Štrajk podporia železnice
Odborové združenia, ktoré pripravujú na 14. júna celoštátny deň protestov, koncom uplynulého týždňa vyzvali svojich členov a sympatizantov na mobilizáciu.
Súčasťou tejto mobilizácie bude štrajk v doprave, ktorý sa začína v utorok večer. Do tohto štrajku sa zapoja aj zamestnanci železničnej spoločnosti SNCF, ktorá je pritom hlavným prepravcom futbalového šampionátu.
"Nechceme ľuďom brániť, aby šli na futbal, ale treba, aby vláda s nami chcela diskutovať. Všetko je v ich rukách," uviedol predseda odborárskej organizácie CGT Philippe Martinez.

Jazdiť nebude ani metro
Štrajk zamestnancov dopravnej spoločnosti RATP v Paríži a v oblasti Ile-de-France sa začne vo štvrtok. RATP prevádzkuje aj parížske metro. V dňoch 3. až 5. júna by kvôli štrajku mohlo vo Francúzsku dôjsť aj k problémom v leteckej a námornej doprave.
Francúzsky premiér Manuel Valls počas uplynulého víkendu znova zopakoval, že vláda nestiahne presadené zmeny v zákonníku práce a už vôbec nie článok č. 2 o decentralizácii sociálneho dialógu, lebo "ide o jadro zákona". Dodal, že pri presadzovaní zmien je odhodlaný vydržať až do konca.
Nový zákonník práce uľahčuje zamestnávateľom prepúšťanie a najímanie zamestnancov a znižuje ich pracovno-právnu ochranu, čo vyvoláva veľké protesty verejnosti obávajúcej sa straty pracovných miest. Vláda novú reformu presadila 10. mája bez toho, aby o nej nechala hlasovať parlament.