Čo ste chceli ľuďom svojou aktuálnou kampaňou povedať?
„Že všetko by nemalo byť len o športe. Chceme pripomenúť, že priestor na vyjadrenie nesúhlasných názorov nezávislej občianskej spoločnosti sa v Rusku neustále zužuje. Čoraz viac ľudí čelí trestným stíhaniam za kritiku štátnej politiky či za účasť na demonštráciách. Nový zákon napríklad kriminalizuje opakovanú účasť na nepovolených zhromaždeniach. Zákon o zahraničných agentoch prijatý ešte v roku 2012 rozpútal zas veľké zásahy proti mimovládnym neziskovým organizáciám, viaceré rozhodli svoju činnosť ukončiť, než aby mali nosiť nálepku zahraničného agenta. Úrady majú moc rozhodnúť, ktorá organizácia je žiaduca a ktorá nie. Za nežiaducu bola minulý rok označená napríklad Nadácia otvorenej spoločnosti.“
Pozornosť ste sústredili predovšetkým na tri prípady, prečo ste si vybrali práve ich?
„Sú to aktuálne a reálne prípady ľudí, ktorí v súčasnosti čelia vyšetrovaniu alebo sú vo väzení napríklad len za to, že nenásilným spôsobom prejavili svoj názor. Ku koncu minulého roka bol aktivista Ildar Dadin odsúdený na tri roky väzenia, len preto, že sa zúčastňoval na demonštráciách. Okamžite ho prepustili, podobne ako Natáliu Šarinovú, riaditeľku knižnice stíhanú za údajnú distribúciu extrémistickej literatúry. Tretím v kampani je Oleg Sencov, ukrajinský režisér, ktorý si v súčasnosti odpykáva dvadsaťročný trest väzenia za účasť na demonštrácii proti okupácii Krymu.“

O Sencova sa zaujímala Európska únia. Čo chce AI dosiahnuť v jeho prípade?
„Sencov dostal neprimeranú sadzbu na základe obvinení zo zločinov spojených s terorizmom, tie treba zrušiť. V prípade vznesenia nových, legitímnych obvinení, musia jeho prípad prerokovať pred civilným súdom, z ktorého vylúčia všetky svedectvá získané mučením. Žiadame, aby jeho sťažnosti na mučenie boli okamžite, účinne a nestranne prešetrené.“
Na základe čoho odlišujete väzňa svedomia od politického väzňa?
„Za väzňa svedomia považuje Amnesty International osobu, ktorá je väznená za to, že nenásilným spôsobom prejavila svoj názor, alebo je väznená napríklad pre svoju etnicitu, pohlavie, farbu pleti. Nelson Mandela bol napríklad politickým väzňom, ale nebol väzňom svedomia. Aj v prípadoch tých, ktorí nie sú väzňami svedomia, však stále trváme na tom, aby súdne procesy s nimi prebehli spravodlivo podľa medzinárodných štandardov či aby mali adekvátne podmienky vo väzení.“
Ako si preverujete väzňov, za ktorých sa AI angažuje?
„Ide vždy o dlhý proces, každý prípad je veľmi individuálny. Náš výskumný tím dôkladne overuje všetky fakty a skúma informácie z rôznych zdrojov, často aj v spolupráci s miestnymi sekciami Amnesty International.“
Dosiahla AI nejaký väčší úspech v posledných rokoch?