SME

Islamský štát dobyl územie neďaleko hranice s Tureckom

Medzi hranicou a bojmi uviazli desaťtisíce civilistov.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: SITA/AP)

BEJRÚT/DAMASK - Extrémistická organizácia Islamský štát dobyla v piatok od sýrskych povstalcov najmenej šesť dedín pri tureckých hraniciach. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrovské obavy

Militanti sa vďaka tejto rýchlej a úspešnej operácii priblížili k pohraničnému mestu Azáz, kde majú povstalci pod kontrolou oblasť, ktorá sa stala dočasným domovom pre desaťtisíce vnútorne vysídlených civilistov unikajúcich pred krviprelievaním v krajine.

"Máme obrovské obavy ... odhadujeme, že asi  stotisíc ľudí uviazlo medzi tureckou hranicou a aktívnou frontovou líniou," uviedol Pablo Marco z organizácie Lekári bez hraníc (MSF).

SkryťVypnúť reklamu

Lekári oznámili, že evakuujú pacientov a zamestnancov z nemocnice, ktorú podporujú v meste Salama, ležiacom len tri kilometre od bojovej línie. "Ľudia nemajú kam utiecť a boje sa  blížia," dodal Marco.

Podľa Gerryho Simpsona z organizácie Human Right Watch pri hraniciach uviazlo až 165-tisíc Sýrčanov.

Sýrske povstalecké frakcie v Azáze, ktorý sa nachádza severne od mesta Aleppo, sa v posledných mesiacoch dostávali pod paľbu militantov, provládnych síl, ako aj prevažne kurdských Sýrskych demokratických síl.

Organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva monitorujúca občiansku vojnu v Sýrii uviedla, že postup militantov prakticky odrezal kľúčovú zásobovaciu trasu medzi Azázom a mestom Mári, ďalšou opozičnou baštou.

Kritika z Turecka

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu kritizoval Washington po tom, ako na verejnosť prenikli fotografie amerických vojakov v severnej Sýrii s insígniami hlavných kurdských milícií (YPG) v krajine, ako sa spoločne chystajú do boja proti Islamskému štátu.

SkryťVypnúť reklamu

"Je neprijateľné, aby americkí vojaci mali na sebe znak teroristickej organizácie," vyhlásil Čavušoglu v Antalyi. Turecko považuje kurské milície YPG za teroristickú skupinu, hoci jej bojovníci sú hlavným spojencom USA v pozemnom boji s Islamským štátom, informovala agentúra DPA.

Podľa tureckého ministra by americkí vojaci mohli rovnako dobre nosiť aj logo al-Káidy v Sýrii alebo "znak Boko Haram, keď pôjdu do Afriky". 

Minister pripomenul, že USA a Turecko napriek tomu zostávajú spojencami.

Fotograf agentúry AFP zachytil asi 20 Američanov, ktorí pôsobia v arabských a kurdských oddieloch, ktoré tento týždeň ohlásili ofenzívu proti Islamskému štátu na severe provincie Rakka, kde má IS hlavný stan. Nie je jasné, či išlo o amerických poradcov alebo o vojakov zapojených do bojov.

SkryťVypnúť reklamu

Pentagon oznámil, že vyslaní vojaci pôsobia len ako poradcovia.

Tlak na Rakku

Sýrske pozorovateľské centrum  tiež tvrdí, že medzinárodná koalícia, ktorá bojuje proti IS, znásobila letecké údery na ciele radikálov v provincii Rakka.

Od utorka tam informátori SOHR napočítali najmenej 150 náletov. Z Rakky sa snažia odísť civilisti, ale IS im v tom podľa SOHR bráni. V provinčnom stredisku žije asi 300-tisíc ľudí a opozícia tvrdí, že ich IS používa ako ľudské štíty.

"IS nevydáva povolenie k odchodu z mesta, a to ani chorým, ktorí potrebujú liečbu niekde inde," oznámila SOHR.

Do susednej provincie Idlib sa podarilo utiecť len hŕstke rodín, prevádzači údajne žiadajú za vyvedenie z Rakky  400 dolárov na osobu.

Ruská armáda zasa oznámila, že jej letectvo znásobilo útoky na pozície Frontu an-Nusrá a na miesta, kde táto skupina ťaží ropu alebo kadiaľ ju pašuje.

SkryťVypnúť reklamu

Sergej Rudskoj z generálneho štábu ruskej armády povedal, že diplomatické riešenie sýrskej krízy komplikujú USA, pretože odkladajú dohodu o rozlišovaní medzi skupinami sýrskej umiernenej opozície a radikálmi.

Islamský štát

Ilustračné foto.

Spojené štáty koordinovali útok so somálskou vládou.


TASR
Vodič sa pri útoku v New Orleans pokúsil zasiahnuť "čo najviac ľudí"

Podozrivý z útoku je z Texasu a vojnový veterán.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 106
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 594
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 547
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 580
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 952
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 723
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 727
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 6
Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR 2

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu