Hirošima bez ospravedlnenia
Sedemdesiatjeden rokov po tom, čo atómová bomba Little Boy padla na japonskú Hirošimu a zabila vyše stotisíc ľudí, príde prvýkrát do mesta úradujúci americký prezident.
Spojené štáty dlho ospravedlňovali zhodenie bomby tým, že sa podarilo zastaviť pokračovanie druhej svetovej vojny. Barack Obama pritom už dopredu avizoval, že sa za bombardovanie Hirošimy neospravedlní.
Podľa prieskumu agentúry Kyodo to pritom Japonci ani neočakávajú – až 78,3 percenta nechce od Američanov ospravedlnenie, najmä ak by to znamenalo zrušenie Obamovej návštevy. Podľa magazínu The Atlantic ide však o potvrdenie „morálnej zodpovednosti“ USA ako jedinej krajiny, ktorá použila jadrové zbrane.
Nie každého však Obamova návšteva teší. Kým Japonci si svoju úlohu pri začatí druhej svetovej vojny uvedomujú, na piatkovom ceremoniáli budú protestovať kórejské obete incidentu. „Spojené štáty sa za atómovú bombu nikdy neospravedlnili a neospravedlnilo sa nikdy ani Japonsko, ktoré vojnu začalo,“ hovorí 73-ročný Šim Čin-tae, ktorý ako dvojročný prežil výbuch v Hirošime.
Obama na summite G7, ktorý prebieha v Tokiu, upozornil aj na jadrovú hrozbu. Podľa niektorých je to však hypokratické, keďže Obama súčasne dohliada na inováciu amerického jadrového arzenálu. „Ak chcú Spojené štáty pomôcť budovať svetový mier, nestačí len navštíviť ruiny minulosti,“ hovorí pre Guardian šéf japonského Greenpeace Hisajo Takada.

Pearl Harbor a návštevy v susedstve
Japonské letectvo tu v decembri 1941 zaútočilo na americkú vojenskú základňu a zabilo vyše dvetisíc vojakov. Obetiam na havajskej námornej základni Pearl Harbor však žiaden japonský vysokopostavený politik nevzdal úctu.
Japonský cisár Akihito navštívil miesto potopenia bojovej lode Arizona ešte ako korunný princ, dve plánované návštevy v najvyššej funkcii v poslednej chvíli zmenil – a na obete spomínal na blízkom vojenskom cintoríne. Podľa agentúry Reuters by návšteva Pearl Harbor mohla byť vnímaná ako ospravedlnenie, čo si japonský cisár neželal. Podobná situácia sa opakovala v roku 1994 aj v roku 2009.
Situácia sa pravdepodobne nezmení ani po Obamovej návšteve v Hirošime. Japonský premiér Šinzó Abe v stredu pri spoločnom stretnutí povedal, že vojenskú základňu zatiaľ nenavštívi. „V súčasnosti nemám žiadny špecifický plán na návštevu Havaja,“ povedal podľa serveru Politico.

Ruská vina v Katyni
Desiatky rokov vinu pripisovali nacistom. Až po páde komunizmu sa Poliaci dozvedeli pravdu o zmasakrovaní asi 20-tisíc poľských dôstojníkov na rôznych miestach v Sovietskom zväze vrátane Katynského lesa pri Smolensku. Zastrelenie vojakov pri masovom hrobe v roku 1940 priamo nariadil Stalin, tajné dokumenty sa na verejnosť dostali až v roku 1992.
Katynský masaker je dodnes citlivou témou medzi Poliakmi a Rusmi. Sedemdesiat rokov trvalo, kým sa ruský predstaviteľ (v roku 2010 to bol Vladimir Putin) poklonil pri pamätníku obetiam. ,,Musíme veriť, že sme schopní transformovať lož na zmierenie," povedal vtedajší ruský premiér.