BUDAPEŠŤ. Politické riešenie ukrajinskej krízy nemá alternatívu, povedal v Budapešti ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po schôdzke s maďarským ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterom Szijjártóom.
Šéf maďarskej diplomacie v tejto súvislosti podčiarkol, že Maďarsko je za plnenie Minskej dohody a k tomu vyzýva aj všetky zainteresované strany.
Hovorili aj o sankciách
"Spoliehame sa len na vlastné sily," povedal ruský minister v súvislosti s otázkou sankcií Európskej únie voči Rusku.
"Vnímame postoje Európskej únie i Spojených štátov, ktoré sú založené na politike. Niektorí tvrdia, že ukrajinská kríza nie je jediným dôvodom sankcií. My si plánujeme hospodársku politiku na základe súčasnej situácie, chceme menej závisieť od politickej konjunktúry západných politikov," zdôraznil Lavrov.
"Sme za diskusiu na najvyššej úrovni. Očakávame rozhodnutie na najvyššej úrovni EÚ," povedal Szijjártó k otázke sankcií voči Rusku.

Žiadny trójsky kôň
Obaja ministri sa ohradili voči kritike, že Maďarsko je akýmsi trójskym koňom Moskvy v Bruseli.
Szijjártó takéto tvrdenia odmietol a dodal, že považuje za nebezpečný prístup, ak ktokoľvek spoluprácu s veľkou krajinou musí nejako vysvetľovať a obhajovať.
Ruský minister súhlasil so svojím maďarským rezortným partnerom a dodal, že verejnosť treba upokojovať, a nie "neprirodzeným spôsobom" poburovať.
Loading
...
Dôležitý partner
Szijjártó tiež vyhlásil, že obchodné vzťahy Maďarska s Ruskom, ktoré sa v uplynulých rokoch prepadli, je potrebné opäť oživiť. Šéf maďarskej diplomacie informoval, že maďarská banka Eximbank bude financovať výstavbu maďarských podnikov v Rusku.
Lavrov pre denník Magyar Idök:
Nezávislosť Európanov bola vo svete precenená - ukrajinská kríza ukázala, nakoľko je EÚ závislá od Washingtonu, uviedol v rozhovore. "Rusko by chcelo spolupracovať so silnou EÚ, ktorá buduje svoje medzinárodné vzťahy vychádzajúc z vlastných záujmov, pričom neuprednostňuje za každú cenu atlantickú solidaritu," povedal Lavrov. Podmieňovať zrušenie či zmiernenie európskych sankcií voči Rusku Minskou dohodou označil ruský minister za absurdnú podmienku. "Rusko totiž nie je priamo zainteresované v tomto konflikte a poburuje ho sabotovanie dohody Kyjevom," dodal Lavrov.
Na spomalenie a zastavenie poklesu obchodnej výmeny poslúžia podľa Szijjártóa aj štyri uzatvorené dohody o regionálnej spolupráci, ako aj stimulácia maďarských podnikateľov na investície v Rusku - najmä v oblastiach potravinárstva, poľnohospodárstva a farmaceutického a ropného priemyslu.
V oblasti zabezpečenia energetickej bezpečnosti vyzval Szijjártó na pragmatickú spoluprácu Európskej únie s Ruskom, bez ktorej si je podľa jeho slov sotva možné predstaviť zlepšenie konkurencieschopnosti Európy. "Ruské suroviny a európske technológie vedú k posilneniu Európy," konštatoval maďarský minister
Podľa jeho slov Maďarsko práve v záujme svojej energetickej bezpečnosti upravilo a doplnilo dohodu s Ruskom o dodávkach zemného plynu s platnosťou až do roku 2021. Pôvodná zmluva mala čoskoro vypršať.
Lavrov označil Maďarsko za dôležitého partnera Ruska. "Vzájomná spolupráca je pragmatická a ponúka dobré možnosti," konštatoval ruský minister a dodal, že pokles výmeny tovaru medzi Ruskom a Maďarskom je treba zastaviť.
O projekte dostavby maďarskej atómovej elektrárne Paks Lavrov povedal, že Rusko ho považuje za dlhodobú strategickú investíciu. Lavrova prijal v stredu aj maďarský premiér Viktor Orbán.
Jobbik chváli, ozvala sa aj kritika
Lavrovova návšteva opozičnú ultrapravicovú stranu Jobbik potešila, naopak ochranárska strana LMP a Demokratická koalícia (DK) ju však ostro kritizovali.
Parlamentný poslanec Jobbiku Márton Gyöngyösi pre MTI vyjadril nádej, že Lavrovova návšteva prispeje k ďalšiemu posilneniu maďarsko-ruských vzťahov.
Jobbik podľa jeho slov dúfa, že maďarská vláda bude presadzovať uvoľnenie sankcií voči Rusku. "Sme presvedčení, že Rusko je nenahraditeľným partnerom v riešení súčasnej migračnej krízy a v účinnom boji proti terorizmu," zdôraznil Gyöngyösi, ktorý vyzval maďarskú vládu, aby sa usilovala o zlepšenie vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskom.
LMP považuje Lavrovovu návštevu za neúspech, pretože maďarská vláda prepásla príležitosť na vypovedanie dohody o dobudovaní atómovej elektrárne v Paksi ešte pred začatím čerpania ruského úveru, ktorý "na dlhé desaťročia uvrhne Maďarsko do úverovej pasce".
Hovorca LMP József Gál kritizoval Szijjártóa za to, že o ruskom projekte rozširovania Paksu hovorí stále ako o lacnom projekte, pričom je zrejmé, že v priebehu niekoľkých rokov stúpne zadlženie štátu na nekontrolovateľnú úroveň.
Podľa DK schôdzky Lavrova s Orbánom a Szijjártóom svedčia o tom, že Rusko si už Maďarsko politicky podmanilo. "Maďarsko je jediným trójskym koňom Ruska v EÚ," napísala opozičná strana, podľa ktorej Orbán ešte aj migračnú krízu zneužíva na vedomé podkopávanie EÚ.