MOSKVA, PRAHA. Krajina, kde je vodka národným nápojom, hlási, že jej obľuba klesá. Nielen to. Rusi vraj po vzore prezidenta Vladimira Putina, abstinenta a športovca, začínajú žiť zdravým spôsobom života.
Svedčia o tom prinajmenšom štatistiky a sociologické výskumy. Podľa ruského ministerstva zdravotníctva sa za posledných päť rokov o tretinu znížila nielen spotreba alkoholu, ale aj počet otráv, ktoré nekvalitné nápoje, predovšetkým doma vyrobené „samohonky“, spôsobujú.
Na vine nie je však ani tak osveta a dobrý Putinov príklad, ale peniaze. Rusi ich majú čoraz menej.
Viac pijú už aj Česi
Ako potvrdil riaditeľ Moskovského vedeckého centra narkológie Jevgenij Brjun, každý dospelý Rus dnes priemerne spotrebuje za rok 12,8 litra čistého alkoholu. Pred šiestimi rokmi to bolo až osemnásť litrov. To by znamenalo, že Rusi prišli o svetové prvenstvo a že pijú menej ako napríklad Česi.
Podľa ruských odborníkov za úspech v boji s presláveným ruským alkoholizmom môže dômyselná regulácia trhu spolu s ekonomickou krízou, ktorá tak priniesla aspoň niečo dobré.
V minulosti sa však zákazy, zdražovanie aj osveta nemali účinok a akákoľvek prohibícia vrátane tej najslávnejšej, ktorú v 80. rokoch zaviedol vtedajší generálny tajomník sovietskej komunistickej strany Michail Gorbačov, sa obrátila proti svojim tvorcom.
Spôsobovala alkoholický boom a rozkvet nelegálneho trhu. Rusi sú skvelí páliči takzvanej samohonky, ktorú si za Gorbačovej prohibície vyrábala každá „slušná“ ruská domácnosť.
Tentoraz sa však podľa expertov situácia predsa len trochu zmenila. Svedčí o tom jeden dôležitý údaj - každý zákaz alkoholu vždy sprevádzala explózia otráv spôsobených nekvalitným pálením či použitými surovinami, predovšetkým etanolom.
