KÁHIRA, BRATISLAVA. Masové zatýkania, mučenie a zabíjanie. Keď egyptské bezpečnostné zložky v auguste 2013 zasiahli proti podporovateľom zvoleného egyptského prezidenta Mohameda Mursího, za deň podľa Human Rights Watch zahynulo vyše deväťsto ľudí.
Európska únia sa vtedy zaviazala, že egyptskému režimu nebude dodávať zbrane, ktoré by mohli byť využité k vnútorným represiám. Realita je však iná – na prenasledovanie oponentov vlády Egypt stále dostáva zbrane z Únie – vrátane Slovenska.
Podľa správy mimovládnej organizácie Amnesty International dodáva do Egypta napriek prísľubu zbrane trinásť z 28 členských štátov. Patrí sem Nemecko, Veľká Británia, ale aj krajiny V4.
Loading
...
Mučia a prenasledujú
Amnesty tvrdí, že Egypt využíva vojenské vybavenie proti potláčaniu odporu. „Európske štáty... riskujú spoluúčasť pri závažných činoch,“ tvrdí Magdalena Mughrabiová, šéfka severoafrického programu Amnesty. Zbrane totiž podľa nej idú egyptským silám,, „ktoré pokračujú v mučeniach, násilných únosoch a svojvoľnom zatýkaní v masovom meradle“.
Po vojenskom puči, keď sa k moci dostal armádny generál Abdal Fattáh Sísí, represálie podľa mimovládnych organizácií pokračujú.
Len v januári 2015 zahynulo pri potlačení protestov 27 ľudí, mnohí v rukách bezpečnostných zložiek. Aj tento rok v januári polícia a armáda spravila razie asi v päťtisíc domoch v Káhire a zatkla mnohých aktivistov, ktorí mohli protestovať počas výročia arabskej jari.
Vozidlá zo Slovenska
V roku 2014 odsúhlasila Únia 290 licencií na vojenské vybavenie pre Egypt v celkovej hodnote šesť miliárd eur. Medzi položkami majú byť ľahké a ručné zbrane, strelivo, pancierované vozidlá, vojenské vrtuľníky, ťažšie zbrane na protiteroristické operácie aj technológie na sledovanie.
Zbrane do Egypta putovali aj zo Slovenska. Potvrdzuje to aj Výročná správa o obchode s výrobkami obranného priemyslu za rok 2015.
Slovensko Egyptu udelilo licencie v hodnote vyše 11,3 milióna eur, zatiaľ boli vyčerpané dodávky za takmer 250-tisíc eur. Podľa kategórií išlo najmä o zameriavače zbraní, prístroje na kontrolu paľby a terénne vojenské vozidlá.
K najväčším zákazníkom Slovenska v zbrojnom priemysle patrí Saudská Arábia či Alžírsko.
Amnesty spomína v tlačovej správe napríklad aj Česko. To malo Egyptu dodávať najmä pištole a revolvery.
"Únia a jej členovia musia zastaviť odmeňovanie zlého správania egyptskej polície a armády zlatou baňou dodaných zbraní," dodáva Brian Wood, šéf oddelenia Amnesty pre kontrolu obchodu so zbraňami.
