BRATISLAVA. Prijateľný aj pre Rusov aj pre USA. Keď sa minister zahraničných vecí za Smer Miroslav Lajčák bude v októbri uchádzať o miesto generálneho tajomníka OSN môže to byť jednou z jeho výhod. Silnejšou kandidátkou by však zrejme bola žena.
Vláda v stredu plánuje podľa informácií SME schváliť návrh na Lajčákovu nomináciu. O jeho kandidatúre sa špekulovalo už dlhšie, podporu mu pred parlamentnými voľbami vyjadril aj premiér Robert Fico zo Smeru.
Ministerstvo zahraničných vecí informáciu v utorok nechcelo komentovať.
Bývalý minister zahraničných vecí za SDKÚ a dnes europoslanec Eduard Kukan ho považuje za seriózneho kandidáta s dobrým renomé v medzinárodných kruhoch. „Bude mať určité šance na to, aby vo voľbe uspel,“ hovorí.
Pozrite si plusy a mínusy jeho kandidatúry.

+ Prijateľný pre mnohých
Na zvolenie kandidát potrebuje, aby ho odobrila Bezpečnostná rada OSN, v ktorej má päť mocností právo veta. Musí teda vyhovovať Američanom, Rusom, Číňanom, Francúzom aj Britom.
Lajčák vo všeobecnosti požiadavku spĺňa. Za socializmu študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, ale neskôr sa hlásil k transatlantickej orientácii Slovenska. Na rozdiel od mnohých iných európskych politikov sa vyhýbal výraznejším protiruským vyjadreniam.
Pomôcť mu podľa Kukana môže aj úspešné pôsobenie vo vedúcich funkciách v Európskej únii. „Jeho politickou úlohou bolo zorganizovať referendum v Čiernej Hore o vyhlásení nezávislosti, ktoré bolo úspešné,“ pripomína.
Lajčák už pôsobil aj v OSN, v rokoch 1999 až 2001 bol osobitným asistentom zvláštneho splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán.
+ Nepochádza z veľmoci
Na čelo OSN sa málokedy dostávajú osobnosti z veľkých štátov. Generálnym tajomníkom sa len ťažko stane Američan, Rus či Číňan, lebo ostatné štáty sa obávajú, že by sa dostali do úzadia.
Preto sa dávali len malé šance nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, keď sa hovorilo o tom, že by sa mohla presunúť do OSN, či v minulosti bývalému britskému premiérovi Tonymu Blairovi.
Slovensko silným štátom nie je, čo je Lajčákovou výhodou.