VIEDEŇ. Novým rakúskym prezidentom bude niekdajší líder Zelených Alexander Van der Bellen. Rozhodlo sa o tom v nedeľňajšom druhom kole volieb hlavy štátu.
Výsledky najtesnejších prezidentských volieb v rakúskej histórii oznámil podvečer rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka.
Nástupca súčasného spolkového prezidenta Heinza Fischera, ktorý po dvoch šesťročných funkčných obdobiach už znova nemohol kandidovať, sa ujme úradu 8. júla.
Van der Bellen vďaka hlasom odovzdaných poštou len veľmi tesne porazil kandidáta Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norberta Hofera, ktorý viedol po zrátaní hlasov odovzdaných vo volebných miestnostiach.

Rozhodlo 31-tisíc hlasov
Hoferovi dalo v nedeľu v jednotlivých volebných obvodoch hlas 51,9 percenta voličov, zatiaľ čo Van der Bellenovi 48,1 percenta.
Výsledky druhého kola:
- Alexander Van der Bellen - 2 254 484 hlasov
- Norbert Hofer – 2 223 458 hlasov
Zo 6,4 milióna oprávnených voličov 744-tisíc využilo korešpondenčné hlasovanie. Väčšina z nich sa vyslovila za sedemdesiatdvaročného a politicky umierneného Van der Bellena, ktorý vďaka tomu získal celkovo 50,35 percenta hlasov, jeho pravicový súper Hofer získal 49,65 percenta hlasov.
V absolútnych číslach Van der Bellen porazil svojho protikandidáta o 31 026 hlasov. Zvíťazil pritom v štyroch spolkových krajinách vrátane Viedne, zatiaľ čo Hofer v piatich.
Odhady predpovedali po nedeli obom kandidátom zisk zhruba 50 percent hlasov, takže bolo zrejmé, že konečný výsledok prezidentských volieb bude tesný.
Rozhodujúci podiel mala zrejme v týchto voľbách veľká prevaha víťaza v hlavnom meste Viedni, kde Hofer zaostal o takmer 210-tisíc hlasov. Volebná účasť dosiahla 72,7 percenta.

Investícia do budúcnosti
Hofer na svojom facebookovom profile priznal porážku ešte pred oficiálnym vyhlásením výsledkov. "Ďakujem vám za vašu veľkolepú podporu. Prirodzene, som dnes smutný," konštatoval a dodal, že nasadenie v predvolebnej kampani nevníma ako stratu, ale ako investíciu do budúcnosti.
"Bol by som rád pre vás dozeral na našu nádhernú krajinu. Zostanem vám verný a poskytnem svoj príspevok pre pozitívnu budúcnosť Rakúska," vyznal sa zrejme neúspešný prezidentský kandidát a vyzval svojich priaznivcov, aby neboli "skľúčení".
Aj keď odporcovi imigrácie prezidentský úrad tesne unikol, patrí výsledok kandidáta Slobodných medzi doposiaľ najväčšie úspechy tejto pravicovo populistickej strany a môže podľa pozorovateľov znamenať posilnenie podobných zoskupení v Európe.
Historický medzník
Voľby výrazne rozdelili rakúsku verejnosť. Na jednej strane sa o ich hlasy uchádzal mladistvo pôsobiaci Hofer, ktorý sa profiloval predovšetkým ako razantný odporca imigrácie, čo dokladal aj tvrdením, že z dôvodu obáv chodí často ozbrojený pištoľou, na strane druhej kandidoval postarší a zároveň umiernený Van der Bellen s oveľa otvorenejším postojom k utečencom.
Víťazstvo Van der Bellena znamená pre Rakúsko historický medzník, pretože sedem rakúskych prezidentov reprezentovalo buď priamo alebo kandidovalo s podporou dvoch tamojších najsilnejších politických subjektov - Sociálnodemokratickej strany Rakúska a Rakúskej ľudovej strany. Piati z nich boli kandidátmi prvej z nich, ostávajúci dvaja boli kandidátmi druhej.
Celkove strávili sociálni demokrati v Hofburgu - sídle rakúskeho spolkového prezidenta - od prvej voľby hlavy štátu v roku 1951 viac ako 47 rokov, kým ľudovci 18 rokov, pripomenula tlačová agentúra APA.
Nový prezident musí prekonať rozdelenie spoločnosti
Rakúsky prezident Heinz Fischer len krátko po oficiálnom vyhlásení výsledkov zagratuloval svojmu nástupcovi Alexandrovi Van der Bellenovi k úspechu a súčasne ho pozval na rozhovor. Už na stredu pozval odstupujúci rakúsky prezident na rozhovor aj Norberta Hofera.
"Bolo to veľmi tesné," pripustil Fischer, ktorý sa po dvoch volebných obdobiach vo funkcii už nemohol uchádzať o priazeň voličov.
S ohľadom na túto skutočnosť vyslovil uznanie aj Hoferovi a súčasne mu vyjadril rešpekt za to, že v dlhom a napínavom súboji s angažovanosťou a vervou prezentoval a obhajoval svoje postoje.
Fischer vyjadril presvedčenie, že nový prezident zvládne veľké výzvy, ktoré sú pred ním. Za najdôležitejšiu Van der Bellenovu úlohu označil "zasypať priekopy", respektíve, ako to sám preformuloval, zlikvidovať zásadné odlišnosti v názoroch a podniknúť kroky, aby sa spolkový prezident stal hlavou štátu pre všetkých rakúskych občanov.
Osobne absolútne verí, že jeho nástupca nájde správne slová a urobí aj adekvátne kroky týmto smerom. Odstupujúci prezident zablahoželal všetkým krajankám i krajanom k voľbe novej hlavy štátu vo voľbách, ktoré mali napínavý, ale korektný priebeh.
Súčasne sa vyznal, že aj on sledoval priebeh volieb s mimoriadnou pozornosťou. Zároveň sa poďakoval všetkým zainteresovaným za ich zabezpečenie, respektíve prácu vo volebných komisiách.