VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúsko s napätím čaká na výsledok nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb. Po sčítaní hlasov odovzdaných vo volebných miestnostiach vedie pravicový populista Norbert Hofer.
V pondelok sa však ešte sčítajú korešpondenčné hlasy odovzdané poštou a prieskum naznačuje, že by mali situáciu zvrátiť v prospech druhého kandidáta Alexandera Van der Bellena, napísala agentúra DPA.

Patová situácia
Podľa údajov zverejnených ešte v nedeľu večer na webe rakúskeho ministerstva vnútra získal adept Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Hofer 51,9 percenta hlasov vhodených do volebných urien. Jeho súper zo strany Zelených Van der Bellen ich dostal 48,1 percenta.
Obaja uchádzači o prezidentský úrad však zhodne konštatovali, že bez údajov o korešpondenčných hlasoch ešte nie je rozhodnuté nič. Hlasovanie poštou využilo 744-tisíc zo 6,4 milióna rakúskych voličov.
Očakáva sa, že konečné výsledky oznámia ešte v pondelok večer medzi 17:00 a 19:00 SELČ.
Obaja kandidáti, čeliac patovej situácii, zdôrazňujú potrebu premostenia politických rozdielov medzi Rakúšanmi.
"Ten, kto vyhrá, bude mať povinnosť zjednotiť (obyvateľstvo)," vyhlásil v nedeľu večer Hofer.
"Dobrou rakúskou tradíciou je, že po voľbách si ľudia zvyčajne sadnú a pokúsia sa spolupracovať tak, ako je to len možné," zakontroval mu Van der Bellen.
Celkovo podľa doteraz známych výsledkov sčítania platí, že Hofer dominoval vo vidieckych oblastiach či vo svojej rodnej spolkovej krajine Burgenland.
Van der Bellen bodoval v mestách - zvíťazil napríklad vo Viedni, Grazi, Linzi, Salzburgu, Klagenfurte, Bregenzi i St. Pöltene, píše agentúra APA.

Kľúčové voľby
Samotní Rakúšania voľby vnímali ako kľúčové, čo naznačuje aj volebná účasť. Tá je vyššia ako v prvom kole, keď sa volieb zúčastnilo 63 percenta voličov. V nedeľu k urnám prišlo až 72 percent oprávnených voličov.
Voliči sa rozhodovali medzi kandidátom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a víťazom prvého kola Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom, ktorý je formálne nezávislý, podporujú ho však zelení.
"Som pomerne pokojný," povedal novinárom Hofer vo svojom rodisku Pinkafeld po tom, ako odovzdal hlas. Dodal, že dúfa v zisk 52 %, pričom tesný výsledok očakával.
Nacionalistický Hofer
Pomerne mladý 45-ročný Hofer sa síce v politike pohybuje už dve dekády, no i tak jeho víťazstvo v aprílovom prvom krajinu prekvapilo.
Hoferova účasť v druhom kole sa síce očakávala, ale volebný rozdiel 17%, ktorým predbehol Van der Bellena zarazil zrejme i jeho najoptimistickejších stúpencov.
Hofer je spomedzi aktérov prezidentského duelu ten kontroverznejší. Miluje strieľanie a s pištoľou sa rád ukazuje aj na verejnosti, prezentuje svoj názor, že islam do Európy nepatrí, čím sa zaraďuje pod antiutečeneské krídlo.
Rovnako sa netají ani nesúhlasom s hlbšou integráciou v EÚ či vstupom Turecka do Únie.

Van der Bellen apeluje na otvorenosť
Van der Bellen, 72-ročný profesor, naproti tomu zastáva oveľa vrúcnejší postoj k utečencom a voľby na piatkovom mítingu označil za veľmi dôležité.
„Ide o výber medzi otvoreným proeurópskym Rakúskom, na ktoré môžeme byť hrdí a niečím, čo je malé a spiatočnícke,“ vyhlásil.
Víťaz volieb vystrieda Heinza Fischera, ktorý po 12 rokoch (dvoch volebných obdobiach) vo funkcii už nemohol ďalej kandidovať. Prezidentského úradu sa ujme 8. júla.
Agentúra ČTK pripomína, že voľby môžu výrazne ovplyvniť politickú mapu Rakúska. Už po prvom kole volieb, kde sociálnodemokratický kandidát utrpel porážku, rezignoval kancelár Werner Faymann. Toho vystriedal Christian Kern.