PINKAFELD. „Vy máte v parlamente fašistov, že?“ Asi dvadsaťročný rakúsky mladík nás v improvizovanom štábe rakúskej komunistickej strany prekvapí svojím prehľadom, keď sa mu predstavíme ako Slováci.
„Nebojte sa, my budeme mať zase fašistu v prezidentskom paláci!“ zasmeje sa ironicky popritom, ako okolitým Viedenčanom ponúka odznaky Marxa, Engelsa a Che Guevarru. Euro za kus.
V centre Viedne to dri dni pred druhým kolom prezidentských volieb vyzerá, že kandidát zelených Alexander van der Bellen jednoznačne prevalcuje svojho súpera z tábora slobodných Norberta Hofera.

Muža, ktorého tu pestrá zmes antiglobalistických, komunistických, ale aj úplne obyčajných demonštrantov nenazýva inak ako fašistom. Miestna aktivistka na pódiu s mikrofónom neustále opakuje číslo, ktoré je v Rakúsku symbolom nacizmu – 369.
„Tristošesťdesiatdeväť, 369, 369 týždňov stačilo! Nedovolíme, aby sa tých 369 týždňov vrátilo!“ kričí za frenetického potlesku.

Na návšteve v Hoferovciach
Hofer síce Viedenčanov v prvom kole volieb pred mesiacom nepresvedčil – v tamojšej spolkovej krajine ako v jedinej nevyhral – v Rakúsku je však jedno miesto, kde má víťazstvo v druhom kole isté už teraz, pár dní pred nedeľňajšími voľbami.
Je štvrtok na obed a nachádzame sa v Pinkafelde vzdialenom od Viedne autom len dve hodiny. Dnes ho ironicky možno nazvať aj Hoferovcami. Práve z tohto mestečka ukrytého hlboko v burgenladských horách Norbert Hofer pochádza.
„Nie sme Braunau am Inn,“ hovorí nám šesťdesiatnik Hans Sluka. Naráža na rodisko nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Vo svojej útulnej záhradke v centre Pinkafeldu nám nalieva vychladenú domácu jablkovú šťavu, o politike sa však veľmi baviť nechce. Keď však vypneme diktafón a ponúkneme ho cigaretou, je jasné, že k Hoferovým prívržencom nepatrí.