BRATISLAVA. Už z jeho prvých vyjadrení bolo jasné, že Záhí Hawás neprišiel na Slovensko hovoriť len o svojom egyptologickom výskume. „Egypt je absolútne bezpečný,“ povedal na svojej utorňajšej prednáške na pôde Univerzity Komenského. Zopakoval to aj na tlačovej konferencii v Piešťanoch, kde je na kúpeľnom pobyte.
Ani prednášku nezačal najnovšími objavmi. Zaspomínal si na rok 2011, keď v Káhire vypukla revolúcia, ktorá položila autokratického prezidenta Husního Mubaraka. Hawása, ktorý bol v čase revolúcie egyptským ministrom pre pamiatky, vtedy najviac zamrzelo, keď asi tisícka ľudí vtrhla do Káhirského múzea.

Poprosili sme ho, aby sa vzdal uniformy
Hľadali zlato a takzvanú červenú ortuť. „Tá sa podľa legendy nachádza v hrdlách múmií. Mnoho ľudí tomu stále verí, aj keď nič také neexistuje,“ povedal Hawás na prednáške.
Jeho príbeh pokračoval vládnutím Moslimského bratstva. Trvalo rok a podľa egyptológa bolo naozaj hrozné. Preto v lete 2013 vyšli do ulíc milióny ľudí.
A zasiahnuť „musela armáda, aby zastavila krviprelievanie“, hovorí Hawás. To, že výsledkom zásahov bola aj asi tisícka mŕtvych, nespomenul.
„Vedeli sme, že armáda musí prebrať moc, aby bol pokoj a ochránili sa pamiatky. Potom sme poprosili šéfa armády Abdala Fattáha Sísího, aby sa vzdal uniformy a stal sa prezidentom. Bol som medzi tými, ktorí si ho zvolili,“ hovorí hrdo neformálny vyslanec egyptskej vlády.
Mimochodom, ľudskoprávne organizácie hovoria, že Sísí je už horším diktátorom ako zvrhnutý Mubarak. Hawás sa však k príklonu k diktátorom netají, hovorí, že arabský svet to potrebuje, lebo ľudia sú zvyknutí žiť ako rodina, kde všetci počúvajú názor jej hlavy. Aj preto, aby títo diktátori ochránili pamiatky.
Aj prezidenta Georgea Busha vraj v roku 2003, mesiac pred inváziou do Iraku, varoval, že demokracia sa na Blízkom východe neujme. „Súčasnosť ukazuje, že som sa nemýlil,“ uviedol.

Najznámejší Egypťan
Hawás na prednáške hovoril aj o nových objavov v Egypte, na tlačovej konferencii vyhlásil, že pred archeológmi je ešte veľa práce, keďže 70 percent egyptských pamiatok ostáva neobjavených.
Nezabudol na svoje postavenie medzinárodnej celebrity, ku ktorému prispelo vystupovanie v dokumentárnych seriáloch.
„Bol som najznámejším Egypťanom na svete. Až dovtedy, kým sa ním nestal Hawás,“ hovorí slávny herec Omar Šarif v krátkom dokumente, ktorý organizátori pustili na začiatku prednášky v Moyzesovej sieni.
Na záver sa zas samotný Hawás pochválil fotografiami s politkmi a celebritami, ktoré pri egyptských pyramídach sprevádzal.