ANTVERPY, BRATISLAVA. Nápadne to pripomína príbeh, ktorý svet obletel pred dvoma týždňami. Ďalšie gesto otvoreného nesúhlasu, ďalší záujem médií a ďalšie desaťtisíce zdieľaní na sociálnych sieťach.
Švédska aktivistka, ktorej fotografiu masovo zdieľali médiá prednedávnom, sa stala symbolom odboja proti nacionalistickým myšlienkam tradičnejším spôsobom - na proteste krajne pravicovej skupiny sa postavila oproti pochodujúcim a zdvihla ruku zaťatú v päsť.
Hrdinka sociálnych sietí dnešných dní zvolila iný spôsob - s tými, s ktorými nesúhlasila, si spravila selfie.
Transparenty a klobásky
Cieľom akcie, na ktorej k incidentu došlo, bolo jediné - priblížiť moslimský štýl života. V sobotu sa tak v belgických Antverpách konali diskusie a workshopy, ktoré sa týkali moslimskej kultúry, podávalo sa aj tradičné jedlo. Išlo o tretí ročník akcie.
Tentokrát však nepritiahla len tých, ktorí sa o moslimskom svete túžili dozvedieť viac, ale aj takých, ktorí ho odmietajú už z princípu. “Stop hidžábu”, “stop islamu”, “stop mešitám” - písalo sa na transparentoch desiatok podporovateľov krajne pravicovej politickej strany Vlaams Belang.
Niektorí odporcovia údajne dokonca držali v rukách bravčové klobásky - symbol toho, čo moslimom ich viera nedovoľuje.
Hoci bola návštevníkom akcie prítomnosť demonštrujúcich a skandovanie hesiel, ktoré odporovali všetkému, čo akcia propagovala, nepríjemné, nijako ich neohrozovali.
Pôvodne to teda vyzeralo tak, že si väčšina návštevníkov diskusií demonštrantov vôbec nevšíma. Kým neprišla jedna výnimka - mladá moslimská žena, ktorá sa s nimi prišla odfotiť.
Loading
...
Veríme v Boha
Volá sa Zakia Belkhiriová, má 22 rokov, žije v Belgicku. Jednoducho sa postavila pred protestujúcich, natiahla ruku a spravila si s nimi selfie.
Jej fotka sa teraz masovo šíri internetom - nie však tá, ktorú odfotila ona, ale tá, na ktorej celú scénu zachytil fotograf Jurgen Augusteyns. Sám priznal, že kým Zakia nevybehla pred dav a nezapózovala s našpúlenými perami a prstami, ktoré znázorňovali znak mieru, bola akcia pomerne nudná a ocitol sa na nej len “pre istotu”.
Fotograf snímku najprv zverejnil na portáli Vice, neskôr sa fotka objavila na Twitteri a začali ju preberať celosvetové spravodajské weby.
Belkhiriová sa najprv stránila médií, vraj “nechcela vyzerať ako dievča, ktoré si vynucuje pozornosť”, píše BBC. Neskôr však s rozhovormi súhlasila a komentáre k tomu, čo spravila v sobotu, poskytla aj na Twitteri.
“Nechcem sa chvastať a nechcem šíriť nenávisť, proste som chcela spraviť niečo cool a podarilo sa to,” píše v jednom z príspevkov. “Nerešpektujem len islam, všetky vierovyznania si zaslúžia rešpekt! Židia, moslimovia, kresťania! My všetci veríme v Boha, nie?” píše ďalej.
Loading
...
Loading
...
Uvidíte radikalizáciu
V Belgicku sa k islamu hlási približne 15 6 až 7 percent obyvateľstva. Po útokoch, ktoré sa odohrali v Bruseli však stúpla podpora krajne pravicovým stranám - politická strana Vlaams Belang zaznamenala v noci po útokoch na svojej facebookovej stránke 10-tisíc nových "likeov", teda navýšenie fanúšikov o 25 percent.
Filip Dewinter, jeden z popredných členov strany tvrdí, že namiesto toho, aby sa moslimovia v belgickej spoločnosti integrovali, sa segregujú. Bol to práve on, kto vyzýval podporovateľov strany, aby sa v sobotu zúčastnili akcie v Antverpách.
"Uvidíte, ako sa mladí moslimovia radikalizujú", sľuboval podľa Vice.