BRUSEL. Severoatlantická aliancia a Čierna Hora podpíšu tento týždeň prístupovú dohodu otvárajúcu tejto balkánskej krajine cestu do NATO, a to napriek obavám Ruska.
Povedal to v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg s tým, že počas dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO, ktoré sa začne vo štvrtok v Bruseli, podpíše dohodu za Čiernu Horu premiér Milo Djukanovič.
Bude to "významný deň pre alianciu, pre Čiernu horu i pre stabilitu západného Balkánu," povedal podľa agentúry DPA Stoltenberg žurnalistom v Bruseli.

Otvorené dvere
Rozšírenie NATO o Čiernu Horu podľa neho "potvrdzuje, že dvere aliancie sú otvorené".
Čierna Hora sa už vo štvrtok zúčastní na zasadnutí ministrov NATO, pričom bude mať štatút pozorovateľa, kým všetky členské krajiny NATO neschválila jej prístupový protokol. Potom sa stane 29. členom aliancie.
Podľa Stoltenberga má členstvo Čiernej Hory v NATO medzi jeho členmi "silnú podporu", a to napriek varovaniam Ruska, že bude reagovať.
Čierna Hora bude po Albánsku a Chorvátsku treťou členskou krajinou NATO zo západného Balkánu.
Generálny tajomník NATO v stredu poznamenal, že "akékoľvek sankcie alebo reakcie z Ruska budú absolútne neodôvodnené", pretože ide "výsostné rozhodnutie nezávislého štátu, Čiernej Hory," ktorá má právo rozhodnúť o vlastnom smerovaní a všetci by to mali rešpektovať.

Ďalšie stretnutie
Stoltenberg ďalej povedal, že ministri zahraničných vecí NATO sa dohodnú, či majú zorganizovať ďalšie stretnutie veľvyslancov NATO s ruským partnerom.
Obe strany rokovali minulý mesiac po prvý raz za takmer dva roky, ale Stoltenberg následne uviedol, že medzi nimi naďalej pretrvávajú "hlboké" nezhody.
Generálny tajomník NATO sa vyjadril, že podporuje ďalšie stretnutie, ale nevie povedať, kedy by sa mohlo uskutočniť.
O vstup do NATO sa usilujú tiež Bosna, Macedónsko a Gruzínsko a záujem prejavila aj Ukrajina. Stoltenberg vyjadril obavy zo situácie v Macedónsku, sužovanom dlhodobou politickou krízou.
V súvislosti s Gruzínskom vyjadril očakávanie, že júlový summit NATO uzná "pokrok", ktorý táto krajina dosiahla, a zopakuje svoj "pevný záväzok" poskytnúť jej podporu.
Posilňujú spoluprácu
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dodal, že NATO nemá záujem na pretekoch v zbrojení a že v piatok budú ministri rokovať o zúžení spolupráce medzi EÚ a alianciou.
Stoltenberg v rámci tlačovej besedy zdôraznil, že ministri sa budú v Bruseli venovať aj vzťahom aliancie s Ruskom a politike voči východným susedom NATO.
"Náš prístup k Rusku spája v sebe silnú obranu a odstrašovanie s dialógom," opísal súčasnú situáciu šéf aliancie.
Pripomenul, že NATO sa rozhodlo posilniť svoju prítomnosť na tzv. východnom krídle, keď vojenskí plánovači aliancie už predložili návrhy pre rozmiestnenie niekoľkých práporov vo viacerých krajinách východnej Európy.
Spresnil však, že zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia, čo sa týka počtu vojakov a lokalít umiestnenia práporov, posilnenie vojenskej prítomnosti NATO vo východnej časti Európy je však isté.
Stoltenberg zopakoval, že NATO ako obranná aliancia bude robiť všetko potrebné pre ochranu občanov svojich členských krajín, a to "zodpovedne a primerane, v súlade s medzinárodnými záväzkami".
Vzťahy s Ruskom
Čo sa týka vzťahov s Ruskom, sa bude NATO podľa neho aj naďalej usilovať o väčšiu transparentnosť vo vojenských záležitostiach v snahe znížiť riziko mimoriadnych udalostí alebo nehôd, ktoré by sa mohli vymknúť spod kontroly.
V tejto súvislosti dodal, že NATO sa neusiluje o konfrontáciu a má rovnako záujem na tom, aby sa zabránilo novým pretekom v zbrojení.
Stoltenberg novinárom pripomenul, že v piatok, v druhý deň rokovaní, sa ministri zamerajú na spoluprácu medzi NATO a EÚ, keď sa k týmto rokovaniam pripoja aj ministri zahraničných vecí Fínska a Švédska, ktorých krajiny nie sú členmi aliancie, ale patria medzi jej najbližších partnerov.
"NATO a EÚ čelia bezprecedentným bezpečnostným výzvam. Aby sme im mohli čeliť, spolupracujeme užšie než kedykoľvek predtým," skonštatoval šéf aliancie.
Zopakoval, že EÚ a NATO úspešne spolupracujú v Stredozemnom mori pri zastavení prílevu migrantov, obe zoskupenia však podľa jeho slov musia urobiť viac.
Stoltenberg uviedol, že diskusie na úrovni EÚ-NATO budú zamerané na spôsob, ako pozdvihnúť vzájomnú spoluprácu na "novú úroveň", čo by malo byť potvrdené aj na júlovom summite NATO vo Varšave.
"To by malo zahŕňať vyhlásenie vyjadrujúce našu vôľu užšie spolupracovať v boji proti hrozbám hybridnej vojny, posilniť námornú a kybernetickú spoluprácu a aj spoluprácu v ďalších oblastiach," vysvetlil Stoltenberg.
Podľa jeho slov tomuto snaženiu napomôžu aj spojené cvičenia NATO-EÚ zamerané na otestovanie reakcií voči novovznikajúcim hybridným hrozbám.