PARÍŽ, BRATISLAVA. Lietajúce fľaše od vína, zrušené vlaky, horiaca motorka v Nantes, tisíce ľudí v uliciach a zranení policajti. Štyridsaťosem rokov po tom, čo pôvodne študentské štrajky počas tzv. parížskeho mája ochromili Francúzsko, sa k mladým ľuďom pridávajú odborári, železničiari či kamionisti.
Protesty proti novému zákonníku práce sa však stávajú aj násilnejšími. Má pôvodne ľavicové hnutie pripomínajúce americké Occupy Wall Street šancu ešte vo Francúzsku uspieť?
Loading
...
Menší plat
Marec vo Francúzsku sa nekončí, hlása na parížskom Námestí republiky hnutie Nuit Debout (Povstaňte v noci). Aj včera, 49. marca, ako od začiatku protestov koncom marca počítajú dni, sa vo francúzskych mestách zhromaždili mladí, ktorým prekáža reforma socialistickej vlády.
Tá má priniesť liberálnejší zákonník práce, ktorý uľahčuje prepúšťanie aj prijímanie zamestnancov a mení odmeny za nadčasy či sviatky.
Francúzsky prezident Hollande už tento týždeň avizoval, že protestujúcim neustúpi a zákon na rozdiel od predchádzajúcich vlád zmení. Aj keď jeho popularita pred budúcoročnými prezidentskými voľbami padla podľa inštitútu Elabe v marci na 17 percent, Hollande sa nevzdáva a verí, že zákonom zníži nezamestnanosť.
K mladým ľuďom na námestiach sa však v nespokojnosti pridávajú už aj odborári a robotníci - tohtotýždňové štrajky majú zasiahnuť železnice, letiská aj kamiónovú dopravu, ktorá blokuje vstupy do miest. "Pracoval som 25 rokov. Ak tento zákon prejde, každý mesiac zo svojho platu stratím 150 až 200 eur. To je od tisíc po 1500 eur ročne," sťažuje sa podľa Euronews kamionista John Bosco.
Pripravované protesty aj samotné hnutie podľa mnohých už nie sú len o zmene zákonníka, ale o celkovej nespokojnosti s vládou aj so stavom francúzskej spoločnosti.

Protest pre elitu
Nuit Debout v Paríži pritom zo začiatku viac pripomínal kultúrne podujatia.
Každý, kto sa prihlási a počká v poradí, môže dve minúty rozprávať na pódiu. Ak ostatní súhlasia, dvíhajú ruky, ak nie, prekrížia ruky. „Ľudia sa zaujímajú o to, čo chcú ostatní povedať. Je to skôr hudobný festival ako politické zhromaždenie,“ opisuje pre SME Parížanka Cécile Pougetová, ktorá zo zvedavosti jednu noc na Námestí republiky strávila. Politické vyjadrenia sa striedajú s premietaním filmov a koncertmi.
Požiadavky sú rôzne – od zrušenia reformy pracovného zákona cez voľnú Palestínu, solidaritu s utečencami, protest proti obchodnej zmluve s USA TTIP či ekologické hnutie.