ISTANBUL. Po týždne trvajúcich sporoch, ktoré sa nezaobišli bez fyzických konfliktov, sa v pondelok na pôde tureckého parlamentu začala rozprava o zrušení imunity viac ako štvrtiny zákonodarcov, celkovo 136 z 550 členov poslaneckého zboru.
Prvé z dvoch hlasovaní o príslušnej novele ústavy sa očakáva v noci na stredu. Druhé rozhodujúce je naplánované na piatok.

Stranícky boj
Na odobratie imunity niektorým poslancom vyzval turecký parlament prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa agentúry DPA je cieľom jeho Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) zbaviť imunity predovšetkým poslancov prokurdskej opozičnej Ľudovodemokratickej strany (HDP).
Schválenie novely ústavy by umožnilo trestné stíhanie niektorých poslancov, HDP by tak mohla prísť o 50 z jej 59 zákonodarcov.
Erdogan ich podozrieva z teroristických aktivít a tvrdí, že sú predĺženou rukou Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú za teroristickú organizáciu považujú v Turecku, ale aj v Európe.
Totalitný útok
Ľudovodemokratická strana v uplynulých dňoch označila navrhované zrušenie imunity poslancov za jasný útok na tureckú opozíciu. "Už aj tak krehká parlamentná demokracia v Turecku je vystavená novému totalitnému útoku," napísalo vedenie HDP v liste predsedovi Európskeho parlamentu (EP) Martinovi Schulzovi.
Europoslanci na dianie v Turecku reagujú v petícii pod názvom "Umlčať opozíciu nie je správna cesta na riešenie problémov". Je jasné, že tento krok smeruje predovšetkým proti opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strane (HDP), konštatujú v texte dokumentu a poznamenávajú, že to predstavuje porušenie demokratických princípov.
Na zmenu súčasnej ústavy je potrebná podpora dvojtretinovej väčšiny poslancov, čo je 367 hlasov. Na vypísanie referenda o danej otázke postačí 330 hlasov, informovala DPA.