BRATISLAVA. Všeobecný konsenzus, že OSN by mal prvýkrát šéfovať niekto z európskych postkomunistických krajín, začína narážať na odpor veľmocí.
Doplatiť na to môže aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý síce formálne do boja ešte nevstúpil, no dlhodobo sa objavuje medzi favoritmi.
Slabý výber
Britský veľvyslanec OSN Matthew Rycroft vraj výhrady voči súčasným kandidátom predniesol ešte koncom apríla na súkromnej schôdzke s európskymi veľvyslancami.
„Ak to východoeurópske vlády myslia s kandidatúrou vážne, mali by nominovať nejakých nových kandidátov,“ povedal podľa dvoch nemenovaných svedkov.
Rycroft svoje údajné slová odmieta oficiálne potvrdiť. Ak by však na tom trval, môže ako zástupca jedného z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady voľbu generálneho tajomníka zablokovať.
Východoeurópske krajiny pritom predstavili až sedem kandidátov, tým spomínaným novým kandidátom by mohol byť práve Lajčák,
Richard Gowan z Európskej rady pre medzinárodné vzťahy však hovorí, že pre úspech východoeurópskych štátov bude kľúčové najmä to, aby sa zjednotili za najsilnejším kandidátom. "Keďže nie sú dobre koordinované, nestane sa tak," vyhlásil pre Politico.
Očakáva sa, že v najbližších týždňoch by mal Lajčák predsa len vstúpiť do hry spolu s ďalšími kandidátmi. Musela by ho nominovať slovenská vláda, premiér Robert Fico mu už v minulosti vyjadril svoju podporu.

Východoeurópania neoslnili
Formálne do hry vstúpilo zatiaľ deväť mien. Medzi siedmimi východoeurópskymi kandidátmi je napríklad slovinský exprezident Danilo Türk, bulharská šéfka UNESCO Irina Bokovová či srbský exminister zahraničných vecí Vuk Jeremič.
Všetci minulý mesiac absolvovali verejné vypočúvanie v rámci nových pravidiel voľby. V 70-ročnej histórii OSN sa o generálnom tajomníkovi rozhodovalo za zatvorenými dvermi, no teraz musia verejne predstaviť svoj program.
Podľa Politico však dvaja „nevýchodoeurópski“ kandidáti – novozélandská šéfka Rozvojového programu OSN Helen Clarková a bývalý výsoký komisár OSN pre utečencov, Portugalčan António Guterres - zvyšných kandidátov „hravo porazili“.
Očakáva sa, že Valné zhromaždenie OSN bude prvýkrát o kandidátovi hlasovať v júli za zatvorenými dverami a potom prednesie svoj návrh Bezpečnostnej rade OSN. Tá ho musí odobriť, pričom päť svetových mocností má právo veta.
Definitívna voľba generálneho tajomníka by mala prebehnúť v októbri, do funkcie nastúpi v januári budúceho roka.
