BRATISLAVA. Slovenskú misionárku Veroniku Teréziu Rackovú, ktorá pôsobí ako lekárka v Južnom Sudáne, vážne zranili strely útočníkov.
Ozbrojenci napadli auto
Ako informuje Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, v pondelok 16. mája hodinu po polnoci sa vracala po odvoze pacienta do inej nemocnice, keď jej auto napadli ozbrojenci.
Podľa informácie z generalátu Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého je sestra Veronika momentálne v stabilizovanom stave. Informáciu potvrdilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
"Môžeme potvrdiť postrelenie našej občianky v Južnom Sudáne. Bola prevezená do nemocnice v kenskej metropole. Jej zdravotný stav je stabilizovaný. Náš úrad v Nairobi poskytuje slovenskej občianke potrebnú konzulárnu asistenciu," uviedol pre TASR hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.
Po dvoch operáciách roztrieštenej panvy v miestnej nemocnici bola prevezená helikoptérou do Kene, kde ju čaká ďalšia operácia.
Členka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého (verbistky) sestra Veronika Racková je profesiou lekárka a pracuje ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V minulosti pôsobila v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane.

Páchateľov zadržali
Podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky „Joint Operation Unit“, rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci.
Minister informácií štátu Yei River Stephen Lodu Onesimo odsúdil incident ako „nedisciplinovaný a barbarský čin zo strany armády“, ktorý „musí ísť pred súd“.
„Ambulancie nemožno zastavovať počas jazdy po ulici, pretože majú osobitné povolenie od ministerstva zdravotníctva,“ citovalo jeho slová miestne Radio Easter.

Manažér pre rozvojovú a humanitárnu pomoc zo Slovenskej katolíckej charity (SKCH) Hugo Gloss sa v pondelok zúčastnil stretnutia s prezidentom Andrejom Kiskom. Hlavnou témou stretnutia bola humanitárna pomoc, ale jeho aktéri diskutovali aj o bezpečnosti zdravotníckeho personálu a humanitárnych pracovníkov.
Gloss zdôraznil, že práve takýto personál je často vnímaní ako „cennejší terč pre útočníkov". Takisto upozornil, že takíto pracovníci majú mať podľa medzinárodného humanitárneho práva zaručenú zvýšenú ochranu.