PARÍŽ/PRAHA. S olivami, čajom, čiernou bazou alebo liči - likéry podľa receptov našich dedov si získavajú stále väčšiu obľubu a vydávajú sa na cestu do sveta. Prispieva k tomu aj súčasná móda koktailov a miešaných nápojov, píše agentúra AFP.
Starodávne tradičné receptúry, tajomstvo kláštorov s exotickými bylinkami, modré curacao, červené sherry alebo zelená šartrézka, ktoré sa popíjajú kvôli lepšiemu tráveniu, si opäť získavajú svoju popularitu.
"V zahraničí je likér predovšetkým aromatickou ingredienciou pre koktaily, je to synonymum kvality," hovorí Edith Giffardová-Jouanneauová, ktorá je predstaviteľkou už štvrtej generácie na čele firmy Giffard v Avrillé na západe Francúzska.
Tradícia a inovácie
Jej pradedo Emile firmu založil v roku 1885 a vyrábal likér Menthe-Pastille na báze mäty piepornej. K likérom Cherry-Select a Parfait Triple-sec s pomarančom, ktoré sa produkovali na začiatku, sa teraz pripojili likéry z ruží a liči, ktoré sa nakupujú v Ázii, Japonsku a Malajzii, alebo likéry so zázvorom, vanilkou a s kvetmi bazy čiernej . Posledné menované výrobky sa už podávajú v baroch v New Yorku a v severnej Európe.
Firma sa drží tradície, ale spolieha sa aj na inováciu. "Čím sú naše likéry staršie, tým viac sú módne," hovorí Giffardová-Jouanneauová. Nedávno odkúpila firmu Bigallet vo francúzskych Alpách, založenú v roku 1872 a špecializujúci sa na výrobu likérov z miestnych byliniek, ako je palina.
"Keď sme Bigallet kupovali, práve prestal vyrábať likér China-China z pomarančovej kôry a chinínovníka. Dnes sme jeho výrobu obnovili a vyvážame ho do Spojených štátov, kde si barmani pochvaľujú jeho horkosť," vysvetľuje.
"Tradičné recepty a rodinné tajomstvá vzbudzujú veľký záujem. A samozrejme ide o to, že likér bol vyrobený vo Francúzsku," zdôrazňuje.
Obrat firmy vzrástol v posledných piatich rokoch o 40 percent a súčasné kapacity bolo treba rozšíriť, aby mohli zvládnuť dopyt zo Spojených štátov, vlasti koktailov.

Krajina likérov
Francúzsko je krajinou likérov. Je tu päťdesiatka často rodinných podnikov, ktoré ročne vyrobia 89 miliónov fliaš a ktorých celkový obrat je 500 miliónov eur. Z toho 53 percent sa vyváža, uvádza Jean-Dominique Caseau, predseda francúzskej komory výrobcov likérov.
"Likéry sú ako veľvyslanci francúzskej kvality do celého sveta. Celosvetový vývoj v móde spotreby nás vedie k tomu, aby sme degustovali likéry inak," hovorí. V Japonsku sa napríklad likér z čiernych ríbezlí pije s čajom.
V Nuits-Saint-Georges v srdci Burgundska si Judith Cartronová, ktorá vedie rovnomennú firmu už v piatej generácii, zvolila práve čaj za hlavnú ingredienciu svojich posledných kreácií.
"Móda koktailov a mixovania nápojov vyvoláva zvýšený dopyt po našich výrobkoch, je to úplný motor," priznáva mladá žena, ktorá spolupracuje s expertmi na čaj, aby vybrala tie najlepšie lístočky, ktoré sa potom len niekoľko minút macerujú v alkohole.
Ľudia žiadajú kvalitu
Firma Cartron, ktorá svoje výrobky vyváža až do Dubaja či Austrálie, sa snaží prísť každý rok alebo rok a pol s nejakou novinkou. "Barmani ale radi používajú naše staré pálenky, dokonca aj absint," hovorí Judith Cartronová.
"Ľudia dnes požadujú pôvodné a kvalitné výrobky," zdôrazňuje Emmanuel Hanquiez, ktorý prevzal rodinnú firmu Manguin pri Avignone na juhovýchode krajiny.
Tá vyrába likér Elissir de Farigoule na báze tymianu a 65 rastlín stredomorskej lesostepi. Jej novinkou sú likéry z klementínky a z bergamotu, ktoré sú málo sladené - iba 100 gramov cukru na liter alkoholu, aby bolo možné zachovať názov likér.
V historickom destilačnom prístroji sa Emmanuel Hanquiez dokonca pokúša vyrábať likér z olív. "To zaujíma barmanov, ktorí ho podávajú s ginom," hovorí.