Sú nižšie ako pes. Tí, ktorým sa jemenská spoločnosť vyhýba

Muhamašíni sú v Jemene nedotknuteľní. Nie preto, že by mali pre spoločnosť význam, práve naopak.

SANÁ. Občianska vojna v Jemene, ktorá vypukla v marci 2015, si podľa Organizácie spojených národov vyžiadala viac ako 3200 obetí na civilistoch. Konflikt spôsobil, že tisícky ľudí utiekli z krajiny do okolitých štátov.

Vojna však ťažko zasiahla aj menšinovú etnickú skupinu, ktorej príslušníci samých seba nazývajú Muhamašíni, čo v preklade znamená "Tí, čo sú na okraji".

Po stáročia Muhamašíni (tiež známi aj ako Al-Achdám, v jednotnom čísle Chadím, čo v preklade znamená služobník) patrili na dno navonok zrušeného jemenského kastového systému.

Nielenže musia Muhamašíni čeliť diskriminácii a rasizmu, väčšinová spoločnosť sa im vyhýba. Označujú ich za nedotknuteľných. Dokazuje to aj príslovie: "Ak sa tvojho taniera dotkol pes, očisti ho, ak sa ho dotkol Chadím, rozbi ho." Muhamašíni v jemenskej spoločnosti vykonávajú podradné a špinavé práce, zametajú, čistia latríny.

Manželstvá medzi príslušníkmi Muhamašínov a väčšinovou jemenskou spoločnosťou sú tabuizované a prakticky zakázané. Muži, ktorí by sa oženili so ženami patriacimi do tejto komunity, riskujú odvrhnutie rodinou.

Muhamašíni žijú v slumoch, oddelených od väčšinovej spoločnosti. Pre týchto ľudí je takmer nemožné, aby si zaobstarali bývanie, ktoré by im poskytlo aspoň základné vybavenie ako elektrinu, vodu, či odpadový systém. 

 

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Tomanová používa jednostranné stanoviská, súdy ju rešpektujú

Súdneho znalca odvolávajúceho sa na komisárku pre deti Vieru Tomanovú stiahli z prípadu.

KOMENTÁRE

Veď sú to iba deti

Zdá sa, akoby Tomanová nastúpila v čase, keď sa nepredpokladalo, že bude musieť niečo významné urobiť.

SVET

OSN zverejnila plán na zníženie počtu ľudí, je to hoax

Sedemnásť rokov stará správa a množstvo nepodložených komentárov zaujali aj stranu Borisa Kollára.

KOMENTÁRE

Dúfajme, že Duda to pochopil. Nie sú dve Poľská, iba jedno

Predkladané zákony berú Poľsko všetkým Poliakom.