MOSKVA, BRATISLAVA. Krutá, prispôsobivá, rozvetvená do ťažko uchopiteľných štruktúr prepojených často s politickou mocou, a globálna. Taká je ruská mafia, o ktorej je v posledných týždňoch počuť z mnohých európskych miest.
Nie je to preto, že by sa tu zrazu objavila alebo že by boj s ňou bol teraz úspešnejší. Jednoducho sa len občas podarí polícii európskych krajín, ktorá sa pokúša jej vplyv a zisky obmedziť, odhaliť niektorú z vetiev.
Zlikvidovať ruský organizovaný zločin v Európe zatiaľ možné nie je. Aj preto, že mnoho osôb napojených na mafiu sa teší ochrane ruských politických špičiek a môžu sa vždy uchýliť do bezpečia Moskvy či Petrohradu. Samotná ruská mafia o sebe tvrdí, že je večná.

Burza ako práčka
Dvadsaťdva miliónov dolárov zablokovala v uplynulých dňoch londýnska polícia na účtoch osôb, ktoré sú podozrivé z členstva v rôznych ruských mafiánskych štruktúrach.
Podľa britských vyšetrovateľov ruská mafia používala pomerne zložité schému, v ktorej hlavnú úlohu hrala londýnska burza London International Financial Futures and Options Exchange. Práve cez nich mafia prepiera obrovské sumy získané nelegálnym spôsobom.
Do škandálu sú zapletené nielen dve ruské firmy (jedna obchoduje s ropou), ale ako je obvyklé, ide o mix najrôznejších často nadnárodných subjektov, ktoré riadi skupina Rusov zvyčajne spolu s občanmi ostatných bývalých sovietskych republík. V prípade figuruje aj švajčiarska firma a investičná skupina zaregistrovaná na Britských Panenských ostrovoch.
Podľa londýnskej polície dvoch ľudí podozrivých z podvodov v tejto súvislosti už zadržali, jeden z nich je ruský broker.
Podľa Financial Times by mohlo ísť o štyridstaťtriročného Dmitrija Nedzveckého. V skutočnosti je Nedzveckij občanom Bieloruska. Údajne pomáhal prať špinavé peniaze cez medzinárodnú agropriemyselnú korporáciu Archer Daniels Midland, ktorá sídli v americkom štáte Illinois.
Aj tieto kusé informácie svedčia o tom, že londýnska epizóda predstavuje len zlomok činnosti obrovskej mafiánskej siete siahajúcej až za oceán.