LONDÝN, BRATISLAVA. Nakradnúť si vďaka svojej funkcii obrovské peniaze, presunúť si ich do zahraničia a tam si ich užívať. Pre bývalého guvernéra nigérijského štátu bohatého na ropu Bayelsa Diepreye Alamieyeseigha to nebolo nič výnimočné. Nebol prvým ani posledným.
V roku 2005 ho však zatkla britská polícia za pranie špinavých peňazí. Unikol podmienkam kaucie, prezliekol sa za ženu a dúfal, že sa vráti do vlasti aj k minulému pohodlnému životu. Tam ho však zbavili funkcie a odsúdili za krádež miliónov dolárov.
„V Británii zanechal za sebou bankový účet s prostriedkami, ktoré nám potom odovzdali. Presne toto žiadame,“ povedal nigérijský prezident Muhammadu Buhari po príchode na protikorupčnú konferenciu do Londýna.

Veriteľ Afrika
Podľa mimovládky Oxfam najchudobnejšie krajiny prichádzajú ročne pre daňové raje o 170 miliárd eur. Aj keď majú africké krajiny veľké dlhy, peniaze, ktoré z Afriky odchádzajú, ich prevyšujú štvornásobne.
„Africké štáty sú v skutočnosti veriteľom, nie dlžníkom,“ píše Oxfam.
Aj preto Buhari v Londýne nežiada o ospravedlnenie za výrok britského premiéra Davida Camerona, ktorý v súkromnom rozhovore s kráľovnou povedal, že Nigéria je „fantasticky“ skorumpovaná. „Súhlasím,“ povedal novinárom Buhari.