ATÉNY. Stovky ľudí v provizórnom utečeneckom tábore na niekdajšom aténskom letisku Ellinikon vstúpili od utorkového rána do hladovky.
Musia zlepšiť podmienky
Ako v stredu informoval grécky denník Kathimerini, takýmto spôsobom protestujú proti kvalite jedla, ktoré im tam vydávajú, a proti zlým životným podmienkam.
V stanoch a v budovách na bývalom medzinárodnom letisku gréckej metropoly žije v súčasnosti približne 3 500 utečencov a migrantov, väčšinu z nich tvoria Afganci, píše agentúra DPA.
Podľa správy uvedeného denníka hlásia z provizórneho tábora na letisku čoraz častejšie prípady hnačkového ochorenia, dyzentérie, a to najmä u detí.
Osobitný vyslanec Rady Európy dnes zverejnil správu o podmienkach v gréckych utečeneckých táboroch, v ktorej vyzval na okamžité zlepšenie podmienok, predovšetkým v najväčších táboroch, a na zlepšenie ochrany detí, najmä osamelých.
Zo zúfalstva chcú plávať
Migranti, ktorí uviazli v Grécku, sú čoraz zúfalejší a niektorí z nich sa pokúšajú doplávať nazad do Turecka, odkiaľ by sa na druhý pokus mohli dostať do Európskej únie.
Na egejskom ostrove Chios vošlo do mora päť Maročanov a jeden Alžírčan v záchranných vestách s myšlienkou, že doplávajú naspäť do Turecka, odkiaľ sa pokúsia dostať do EÚ inou cestou, uviedla grécka pohraničná stráž. Tento pokus označila za "mimoriadne riskantný, keďže ide o 15 kilometrov a sú tam silné morské prúdy", informovala agentúra DPA.

Od pondelka riskovalo zúfalý návrat do Turecka vlastnými silami údajne už niekoľko skupín. Grécke médiá predtým zachytili, ako pohraničná stráž vylovila z mora neďaleko pobrežia troch ľudí.
Dohoda medzi EÚ a Tureckom prakticky zmarila šance migrantov, ktorí sa na člnoch dostali z Turecka do Grécka, že by v Európe dostali azyl.
Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prekročilo počas uplynulých 17 mesiacov Egejské more vyše milión ľudí. Pri pokuse dostať sa cez Egejské more sa utopilo takmer 1200 ľudí. Mnohí z nich boli sýrski a irackí utečenci, ale tiež ekonomickí migranti z Ázie a Afriky.