JERUZALEM. Zvukom sirén v celom Izraeli sa v utorok o 20.00 h začal Deň pamiatky padlých izraelských vojakov a obetí terorizmu. Život v krajine sa zastavil, keď si Izraelčania minútou ticha pripomínali svojich padlých vojakov i civilistov.
Smutná bilancia
Ide o jeden z najvážnejších sviatkov v izraelskom kalendári. Miesta zábavy zostali zatvorené a rozhlasové a televízne stanice vysielali dokumentárne programy o vojnách, informovala tlačová agentúra AP.
Od roku 1860, keď sa židia začali vracať do jeruzalemského Starého mesta, prišlo pri násilnostiach o život 23 447 príslušníkov izraelských ozbrojených síl, informovalo izraelské ministerstvo zahraničných vecí.
Do tohto počtu sú zarátaní aj vojaci, ktorí prišlo o život pred vyhlásením Štátu Izrael i po ňom - po roku 1948, až po padlých v poslednej vojne v pásme Gazy v roku 2014.
Do bilancie sú zahrnuté aj obete útokov ozbrojených militantov, pričom za posledný rok ich bolo 68, dodala s odvolaním sa na oficiálne údaje agentúra AP.
Stovky Izraelčanov sa v stredu vydali na vojenské cintoríny v rôznych častiach krajiny, kde sa obvykle v tento deň konajú pietne akty.

Štátny akt sa konal na Herzlovej hore za účasti prezidenta Reuvena Rivlina, premiéra Benjamina Netanjahua, náčelníka generálneho štátu izraelskej armády Gadiho Eizenkota, predsedníčky najvyššieho súdu Miriam Naorovej a členov rodín padlých vojakov.
Podobný obrad v prítomnosti ministra obrany Mošeho Jaalona sa v stredu konal aj vo vojenskom cintoríne Kirjat Šaul v Tel Avive.
V stredu popoludní sa na Herzlovej hore, kde sa nachádza izraelský národný cintorín, uskutočnila i osobitná spomienka na obete terorizmu, ktorej sa zúčastnil aj prezident Rivlin. Začnú sa tu i oslavy Dňa nezávislosti, ktorým si Izrael pripomína výročie svojho vzniku.
Izraelské ministerstvo obrany vyslovilo očakávanie, že vojenské cintoríny na rôznych miestach krajiny v stredu navštívi okolo 1,5 milióna Izraelčanov.
Symbolická postupnosť
Izrael si pripomína pamiatku svojich padlých počas už osem mesiacov trvajúcej vlny palestínskych násilností, v ktorej bolo zabitých 28 Izraelčanov a dvaja Američania.
Súčasne zahynulo asi 200 Palestínčanov. Podľa Izraela išlo poväčšine o útočníkov a zvyšok prišiel o život v zrážkach s izraelskými silami.
Izrael slávi Deň nezávislosti už tradične týždeň po národnom Dni obetí holokaustu. Táto časová súslednosť je symbolom znovuzrodenia "z popola" - z nacistického pokusu o genocídu židov Európy.
Fakt, že na Deň pamiatky padlých ihneď nadväzuje Deň nezávislosti, má zasa pripomínať, že izraelský štát vznikol za cenu obetí.