NEW YORK. Vyše 50 masových hrobov sa dosiaľ našlo v častiach Iraku predtým ovládaných extrémistickou skupinou Islamský štát.

V hroboch sú desiatky tiel
V prejave na pôde Bezpečnostnej rady OSN to v piatok povedal osobitný vyslanec OSN pre Irak Ján Kubiš s tým, že ide o "jasný dôkaz zločinov" spáchaných Islamským štátom, informovala stanica BBC.
Všetky hroby sa našli v uplynulých niekoľkých mesiacoch na územiach, z ktorých sa podarilo vytlačiť militantov. Posledné masové hroby sa lokalizovali v apríli v meste Ramádí.
Podľa Kubiša sa v nich môžu nachádzať telesné pozostatky až 40 osôb. Medzinárodné spoločenstvo by malo podniknúť kroky, aby sa zaistilo vyvodenie zodpovednosti voči Islamskému štátu, dodal slovenský diplomat.
Ramádí, ležiace v strednom Iraku, postihla rozsiahla skaza spôsobená útokmi militantov ale aj ofenzívou irackých síl za leteckej podpory koalície pod vedením Spojených štátov.
Islamský štát Ramádí zdevastoval
Družicové snímky po odsune Islamského štátu ukázali totálnu devastáciu mesta. Zachytávajú mesto od mája 2015, keď ho dobyli islamisti, do 22. januára tohto roka, keď ho znovu dobyla iracká armáda.
Okrem Ramádí boli masové hroby odhalené aj neďaleko mesta Sindžár v severnom Iraku, pri meste Anbár na západe krajiny a v severnom Tikríte. Islamský štát ich po severe zanechal aj na niekoľkých miestach v severnej Sýrii.
Kubiš konštatoval, že napriek "viditeľnému a konzistentnému" pokroku proti Islamskému štátu je táto skupina stále "impozantným a odhodlaným nepriateľom, ktorý trvalo upravuje svoje ciele a spôsoby boja".
Upozornil, že humanitárna kríza v Iraku "je stále jednou z najhorších na svete". Viac než desať miliónov ľudí, čo je tretina obyvateľstva, je stále odkázaných na medzinárodnú pomoc.