JERUZALEM. Izraelská armáda oznámila, že v piatok ráno podnikla letecký útok na objekty patriace militantnému hnutiu Hamas.
Útok pritom označila ako odvetu za mínometnú paľbu na izraelských vojakov hliadkujúcich pozdĺž bezpečnostnej bariéry na hraniciach Izraela a pásma Gazy. Píše o tom agentúra AP.
Intenzívne ostreľovanie
K piatkovej paľbe došlo po troch dňoch eskalujúceho napätia, počas ktorého sa izraelskí vojaci stali viackrát terčom raketových a mínometných útokov vedených z palestínskej strany. Počet obetí ani zranených bezprostredne známy nebol.
Prvé incidenty tohto druhu boli zaznamenané už v utorok a v stredu sa ostreľovanie výrazne zintenzívnilo. Izraelská strana naň reagovala paľbou z tankov a potom pristúpila k úderom zo vzduchu.
Počet útokov z palestínskej strany vzrástol po tom, čo izraelská armáda vo štvrtok oznámila, že objavila nový pašerácky tunel z pásma Gazy do Izraela.
Diabolský plán musia zastaviť
"Opakované útoky voči aktivitám jednotiek IDF (Izraelských obranných síl) zameraným na lokalizáciu a ničenie cezhraničných tunelov nebudú tolerované.
Diabolský plán Hamasu na infiltrovanie sa do izraelských komunít musí byť zastavený," uviedol v piatok hovorca izraelskej armády podplukovník Peter Lerner.
Aktuálne násilné strety označujú médiá za jedny z najhorších od 50-dňovej vojny medzi Izraelom a Hamasom z júla a augusta 2014, pri ktorej zahynulo vyše 2200 Palestínčanov, z toho dve tretiny civilistov. Izrael vtedy prišiel o 66 vojakov a sedem civilistov.