BEJRÚT. Utečenecký tábor v Sýrii neďaleko hraníc s Tureckom zasiahol nálet, pričom zahynulo 28 ľudí a zranenia utrpeli ďalší obyvatelia, vyhnaní z domovov ničivou občianskou vojnou v krajine. Tlačovú agentúru AP o tom informovali sýrski proopoziční aktivisti.
V oblasti v provincii Idlib, ktorú kontroluje radikálny Front an-Nusra, bol zasiahnutý tábor v blízkosti mesta Sarmadá pre vnútorne presídlených Sýrčanov.
O život prišlo najmenej 28 ľudí a 50 utrpelo zranenia. Sú medzi nimi ženy a deti a podľa aktivistov bilancia zrejme nie je konečná, pretože niekoľko ľudí je ťažko ranených. Sýrska civilná obrana uviedla, že útok neprežilo 30 osôb.
Sieť s názvom Miestne koordinačné výbory hlásila, že prví záchranári sú už na mieste a hasia požiare, ktoré vypukli v zóne dopadu bômb. Fotografia, ktorú zverejnili na svojej stránke na Facebooku, zachytáva najmenej desať úplne zhorených stanov.
Rami Abdar Rahmán z organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva nespresnil, aké lietadlá nálet podnikli, ale šéf miestnej tlačovej agentúry Sahbi, ktorá stojí na strane opozície, povedal, že za náletom je sýrska armáda. "Dve lietadlá Asadovho režimu vypálili štyri rakety na tábor v dedine Kammúna. Dve rakety spadli tesne vedľa tábora a vyvolali paniku, dve ďalšie zasiahli centrum, kde začali horieť desiatky stanov," povedal Mamun Chatíba.
Hovorca Bieleho domu Josh Earnest tento útok ostro kritizoval. "Nálet proti nevinným civilistom, ktorí už raz museli z domovov utiecť, nemožno ospravedlniť. Tí ľudia sú v úplne zúfalej situácii a vojenská akcia proti nim je neospravedlniteľná," povedal.
Atentáty v Homse
Pri dvoch skorších bombových útokoch v sýrskej dedine Mucharram Fúkání v provincii Homs zasa zahynulo 12 civilistov. Agentúra DPA o tom informuje s odvolaním sa na údaje sýrskeho pozorovateľského centra a štátnej tlačovej agentúry SANA.
K atentátom v Homse, kde je tiež hlásených 40 ranených, sa zatiaľ nikto neprihlásil, podobné útoky mali ale v posledných mesiacoch na svedomí ozbrojenci z hnutia Islamský štát, ktorí pri nich usmrtili desiatky ľudí. Agentúra SANA uviedla, že bomby odpálili dvaja samovražední útočníci v aute a na motocykli.
Východne od mesta Mucharram Fúkání sa nachádza významné plynové pole Šajr, ktorého sa militanti z IS zmocnili po troch dňoch intenzívnych bojov. Vládne vojská prišli o 34 vojakov. IS priznal 16 mŕtvych.
Extrémisti získali na krátky čas kontrolu nad touto oblasťou už v lete 2014, pripomína DPA.

Pokoj v Aleppe
V meste Aleppo, ktorým zmietali v posledných týždňoch násilnosti, až na výnimky panoval vo štvrtok pokoj, pretože tam platí štyridsaťosemhodinové prímerie.
Biely dom ocenil upokojenie situácie v Aleppe, ale jeho hovorca Josh Earnest vyjadril znepokojenie nad prípadmi porušenia prímeria. "Zaznamenali sme v tejto oblasti nižšiu mieru násilia ako čo do početnosti, tak aj intenzity útokov. Ale znepokojuje nás, že sa prímerie porušuje, a to aj v danej oblasti. Aj v ďalších oblastiach Sýrie nie je dodržiavaný pokoj zbraní, ku ktorému sa režim aj opozícia zaviazali," povedal Earnest.
Štátne médiá už informovali o niekoľkých porušeniach prímeria, keď radikáli vypálili pár striel na oblasti v Aleppe pod vládnou kontrolou a usmrtili jednu osobu.
Podľa agentúry AFP vo východnej, opozíciou kontrolovanej časti mesta, nezaznamenali žiadny nálet. Na tamojších uliciach sa objavili civilisti a tiež stánky s ovocím a zeleninou. Niektorí ľudia začali upratovať trosky pred svojimi domami, iní si vytiahli stoličky a popíjali čaj. "Je to lepšie, zas je tu prevádzka. Ale je tu stále strach, ľudia sa boja, že bombardovanie a boje začnú znova," povedal majiteľ kaviarne Muhammad Halvání. Minulý týždeň bolo Aleppo podľa jeho slov "mestom duchov".
Prímerie v Aleppe, na ktorom sa dohodli sýrska vláda s umiernenými povstalcami za sprostredkovania Ruska a USA, sa nevzťahuje na extrémistické jednotky Islamského štátu a Front an-Nusra napojený na teroristickú sieť al-Káida.
Front an-Nusra ohlásila novú bitku, ktorá má oslobodiť oblasť Chán Tumán južne od Aleppa. Popoludní a večer boli odtiaľ hlásené ťažké boje.

Pokračuje aj ostreľovanie Kilisu
Ostreľovanie pokračovalo aj na sýrsko-tureckej hranici, kde tri rakety vypálené z územia ovládaného Islamským štátom zasiahli juh Turecka a zranili štyri osoby. Agentúra Dogan spresnila, že medzi zranenými je aj jeden policajt. Došlo aj k materiálnym škodám na budovách a autách.
Mesto Kilis sa stalo v poslednej dobe terčom podobných útokov opakovane. Od začiatku tohto roka tam zahynulo najmenej 16 ľudí. Často ide o sýrskych utečencov, ktorí sa do Turecka uchýlili na úteku pred bojmi v domovskej krajine.
Turecká armáda obvykle opätuje paľbu prichádzajúcu z postavení v Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojho času vyhlásil, že žiaden útok na Turecko nezostane bez odpovede.
Podľa sýrskeho prezidenta Bašára Asada Damask neakceptuje nič iné ako "jednoznačné víťazstvo" proti rebelom v severosýrskom Aleppe a v celej krajine. Asad to uviedol v telegrame zaslanom svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi, v ktorom mu poďakoval za ruskú vojenskú podporu.
