PALMÝRA. Pred zaplneným amfiteátrom v sýrskej Palmýre zahral ruský Symfonický orchester Mariinského divadla v Petrohrade pod vedením dirigenta Valerija Gergijeva.
Koncert nazvaný Modlitba pre Palmýru prenášala ruská televízia. Vzácne historické mesto tento rok v marci oslobodila s pomocou ruského letectva sýrska armáda.

Prihovoril sa aj Putin
Týmto koncertom "protestujeme proti barbarom, ktorí zničili pamiatky svetovej kultúry", povedal v krátkom príhovore pred koncertom Gergijev, ktorý je zároveň veľkým podporovateľom ruského prezidenta Vladimira Putina.
Gergijev prišiel na pódium v čiernej košeli a bielej šiltovke, hudobníci odhrali koncert v slnečnom popoludní.
Orchester zahral pod Gergijevovou taktovkou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Rodiona Ščedrina či Sergeja Prokofieva. Medzi asi 400 divákmi boli podľa agentúry AFP, ktorá mala na mieste svojho reportéra, ruskí vojaci, novinári, náboženskí predstavitelia a obyvatelia mesta.
Ruský prezident Vladimir Putin sa pred začiatkom koncertu spojil s Palmýrou prostredníctvom telemostu a povedal, že koncert považuje za mimoriadny.
"Považujem to za znamenie uznania, za poctu a prejav nádeje. Za uznanie všetkým, ktorí bojujú proti terorizmu v ohrození vlastného života, za poctu všetkým obetiam terorizmu a samozrejme za nádej nielen pre obnovu Palmýry, ale aj oslobodenie modernej civilizácie od toho hrozného zla, akým je medzinárodný terorizmus,” povedal Putin. Sýrska vláda usporiada v Palmýre ešte jeden koncert v piatok.

Hrali aj na iných miestach poznačených vojnou
Gergijev diriguje orchester Mariinského divadla od roku 1996 a hral s ním už na niekoľkých miestach zmietaných vojnami alebo prírodnými katastrofami.
V roku 2012 ruskí hudobníci koncertovali v Tokiu na pamiatku obetí zemetrasenia a následných tsunami. Od roku 2015 pôsobí ako šéfdirigent Mníchovskej filharmónie, je tiež šéfdirigentom Londýnskeho symfonického orchestra.
Palmýru, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO, oslobodila sýrska armáda koncom marca. Ruskí vojenskí špecialisti sa podieľali na plánovaní tejto operácie, v rámci ktorej ruské lietadlá podnikli približne 500 bojových letov.
Džihádisti pri odchode za sebou zanechali veľa náloží. S odmínovania pomáhala ruská armáda, ktorá koncom apríla oznámila, že nálože boli zničené.