TEL AVIV. V najväčšom nacistickom tábore smrti v Európe, na území dnešného Poľska, absolvovalo asi 10 000 mladých židov trojkilometrový Pochod živých z hlavného koncentračného tábora v Auschwitzi do tábora smrti v Birkenau.
Mnohí z účastníkov pochodu mávali bielomodrými izraelskými vlajkami alebo sa do nich halili. Keď prechádzali neslávne známou bránou s nápisom "Arbeit macht frei", sprevádzali mladých židov niekoľkí preživší z koncentračných táborov.
Iba v Birkenau bolo za druhej svetovej vojny zabitých najmenej 1,1 milióna židov. Auschwitz-Birkenau bol najväčší nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor a stal sa symbolom holokaustu. Výročný Pochod živých má symbolizovať triumf mladších preživších generácií nad pokusom nacistov vyhladiť židovskú rasu.
Loading
...
V Izraeli vo štvrtok húkali dve minúty sirény. Dopravné prostriedky počas nich zostali stáť v strede ciest a diaľnic a vodiči a cestujúci z nich vystúpili a sklonenými hlavami si uctili pamiatku obetí.
Na otváracej slávnosti v Jad vašemu v stredu večer Netanjahu v príhovore zdôraznil, že antisemitizmus vo svete s Hitlerom nevyhynul. Nacistická ideológia "ukazovala na židov ako na zdroj všetkého zla vo svete", povedal a dodal, že moderný antisemitizmus označil za zdroj všetkého zla Izrael.
Premiér Benjamin Netanjahu sa zúčastnil na štátnom akte položenia venca v múzeu histórie holokaustu Jad vašem v Jeruzaleme počas izraelského Pamätného dňa obetí holokaustu, ktorý trvá od stredajšieho do dnešného západu slnka. Spomienkové slávnosti sa konali aj v školách všetkých stupňov v celej krajine.