ANKARA, BRATISLAVA. Serhan Turkoglu drží v ruke letenky, rezerváciu hotela, poistenie, doklady o zamestnaní aj súčasnom plate a ďalšie dokumenty. Toto všetko potrebuje na to, aby účtovník z Istanbulu získal víza na dovolenku do Španielska. „Cítite sa ako druhoradý občan,“ hovorí Turkoglu pre Economist.
Podobná prax by sa mala v najbližších mesiacoch zmeniť. Európska únia sľúbila Turecku za pomoc s utečencami okrem peňazí aj liberalizáciu vízového režimu.
Keď začali byť európski lídri vo vyjadreniach opatrnejší, turecký premiér Ahmet Davutoğlu povedal, že Turecko môže od dohody odstúpiť.
Únia teraz podľa zdrojov BBC naozaj bezvízový režim pre Turkov posunie na schválenie europarlamentu aj jednotlivým štátom.

Porušujú práva, no schvaľujú podmienky
„Na všetkých stranách je veľká motivácia a Turecko vynakladá obrovské úsilie, aby splnilo požadované štandardy,“ povedal anonymný zdroj BBC. Turecká vláda chce požadovaných 72 kritérií schváliť v najbližších dňoch – hraničným termínom je totiž streda.
Podľa denníka Hurriyet parlamentu na schválenie chýba pár posledných položiek týkajúcich sa napríklad aj práv menšín. Otázne však je, ako to bude reálne fungovať.
Na východe krajiny totiž stále dochádza ku konfliktom medzi tureckou armádou a kurdskou menšinou, vláda v posledných mesiacoch tvrdo postupovala aj proti kritickým médiám či demonštrantom.
„Toto je technický proces, Turecko môže schváliť všetko. To, či to aj dodrží, už je iná otázka a o tej sa v Únii veľmi nediskutuje,“ hovorí analytička think-tanku European Policy Centre Amanda Paulová. Únii zatiaľ technické schválenie podmienok stačí.
Vízová liberalizácia pritom až takou novinkou pre Turecko nie je – európske spoločenstvo ju krajine sľúbilo už pred desiatkami rokov. Cestujúci na dovolenky by tak nepotrebovali množstvo dokladov a mohli by po Únii cestovať tri mesiace.
Nápor Turkov by takisto po začatí platnosti v júni nenastal. Pasy v krajine vlastní len trinásť percent obyvateľov, navyše by všetci potrebovali nové, biometrické doklady. Podľa denníka Hurriyet zatiaľ vláda nevyhlásila tender na dodávateľa a nové pasy tak môžu mať Turci najskôr koncom roka.
Môžu zmraziť dohodu
Kľúčové bude, či dohodu schvália aj jednotlivé európske štáty. Mnohé majú proti bezvízovému styku výhrady. Nemecko sa podľa BBC napríklad obáva, že trojmesačné bezvízové cestovanie po Európe využijú tureckí Kurdi na získanie azylu. Ak by sa dokázalo ich prenasledovanie, majú podľa medzinárodných dohôd tiež právo na azyl.
Dohoda je však pre Úniu dôležitá. Od začatia jej platnosti sa počet utečencov prichádzajúcich z tureckého pobrežia do Grécka významne znížil, Turecko už prijalo naspäť asi štyristo utečencov.
Únia by teraz mala postupne podobný počet utečencov prerozdeliť do členských štátov. Ako, jasné nie je, keďže viaceré krajiny odmietajú systém akýchkoľvek trvalých kvót.
Ak by Únia bezvízový režim neschválila, Turecko môže podľa analytičky časť dohody o prijímaní utečencov z Únie zmraziť.
„Únia pred mesiacmi tlačila Turecko k tejto dohode, takže šance, že Turecko bude len tak pokračovať, sú minimálne. Dohodu zmrazia a de facto na to majú právo,“ hovorí Paulová.
Európska komisia zatiaľ tvrdí, že ani doterajšia stratégia ignorácie Turecka nepomáhala v zlepšovaní dodržiavania ľudských práv či slobody prejavu. Jeden z úradníkov, ktorého server Politico nemenuje, tvrdí, že dohoda by mala prejsť: „Turecko je zložitý partner, lenže nemáme alternatívu.“