BAGDAD. Otec dvoch detí Chajralláh Farhan utiekol zo svojho domu v irackom Ramádí, keď ho vlani v máji obsadili islamisti. V decembri mesto iracká armáda oslobodila, Chajralláh sa ale na návrat zatiaľ nechystá.
Jeho dom bol zničený a navyše dvaja blízki príbuzní, ktorí sa s návratom ponáhľali, prišli o život pri explózii výbušnín, ktoré tam ozbrojenci z Islamského štátu zanechali.
Informoval o tom server Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Opatrnosť je na mieste
"Som veľmi opatrný, pokiaľ ide o návrat. Ešte sa nebudem ponáhľať," uviedol tridsaťročný Chajralláh, ktorý teraz spolu s ďalšími 1 200 Iračanmi žije v utečeneckom tábore As-Saláma v Bagdade.
Iracká vláda síce oznámila, že Ramádí je od extrémistov oslobodené, neuviedla však, že je "čisté" a je možné sa do neho vracať. Tímy OSN, ktoré v treťom najväčšom irackom meste situáciu vyhodnocovali, hovoria o "ohromných" škodách, ktoré tam islamisti napáchali.
Tisíce budov v Ramádí aj na jeho predmestiach boli zničené a mesto je tiež plné podomácky vyrobených výbušných zariadení. Podľa odhadov prišlo v uplynulých týždňoch pri explóziách o život niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa do mesta vrátili. Chajralláh chce preto ešte počkať, až sa uistí, že sa môže vrátiť.
Istota bezpečnosti
"Keď vláda označí mesto za bezpečné a ponúkne nám pomoc, pôjdeme späť domov," vyhlásil Iračan. Aj pre narastajúci počet obetí iracké úrady varujú obyvateľov pred návratom a vyzývajú ich vyčkať, kým bude mesto vyčistené od bômb.
Mnoho rodín z tábora As-Saláma sa však do strediska rozsiahlej provincie Anbar už vrátilo. "Asi 200 rodín odišlo späť do Ramádí," povedal šéf tábora Hikmat Džasím.
"Nijako ich v tom nepodporujeme, ale zároveň im nebránime," dodal.
Islamský štát obsadil rozsiahle územia v Iraku aj v susednej Sýrii. Ramádí bolo síce vlani v decembri oslobodené, radikáli ale naďalej držia napríklad mesto Fallúdža východne od Ramádí a v severnej provincii Ninive ovládajú dvojmiliónový Mosul, ktorý obsadili už v júni 2014.