ISLAMABAD, BRATISLAVA. Asi desiatka agentov CIA ho začala sledovať už pred dvadsiatimi rokmi, keď ho podozrievali z toho, že finančne podporuje militantov. Po septembri 2001 sa stal najhľadanejším teroristom sveta, za informáciu o mieste jeho pobytu vypísali odmenu 25 miliónov dolárov.
Americkej misii proti terorizmu v Afganistane trvalo takmer desať rokov, kým Usamu bin Ládina, vodcu teroristickej skupiny al-Káida, zabili. V dome s manželkami, päťdesiat kilometrov od pakistanského Islamabadu a takmer vedľa pakistanskej vojenskej akadémie.
Päť rokov od 2. mája 2011 boj proti terorizmu pokračuje, al-Káida nezanikla a nepriateľov je ešte viac. Čo teda zmenila bin Ládinova smrť?

Pád al-Káidy?
Spojené štáty sledovali aktivity al-Káidy roky. Skupina, ktorú vytvorili bývalí bojovníci proti sovietskej invázii v Afganistane, útočila v deväťdesiatych rokoch napríklad na americké ambasády vo východnej Afrike.
No až po 11. septembri 2001 sa teroristická skupina stala známou pre celý západný svet. Vtedajší prezident George W. Bush vtedy vyhlásil proti al-Káide "globálnu vojnu proti teroru".
Práve pre vojnu proti teroru, smrť bin Ládina no aj nárast iných hnutí dnes al-Káida stratila väčšiu moc a najmä ovládané územia. "Organizácia bola veľmi rozdelená, mala zlé vedenie, bola demoralizovaná a nevedela zopakovať úspechy spred septembra 2001," hovorí pre rádio NPR Lawrence Wright, novinár, ktorý o histórii organizácie napísal knihu.
Skupina je dnes aktívna najmä v Jemene či v Afrike, kde pôsobí napríklad jej somálska odnož aš-Šabáb, silná je aj bunka v severnej Afrike. V útokoch neprestáva - práve útočníci z jemenskej al-Káidy útočili na redakciu časopisu Charlie Hebdo v Paríži.
Al-Káida sa pokúšala aj o útoky na americké lietadlá. Veľmi silná je takisto jej odnož v Sýrii an-Nusrá.
Podľa serveru Politico však skupina v Jemene v posledných mesiacoch prišla o strategické územia, navyše má celá organizácia slabého lídra. "Organizácia však určite nie je mŕtva. A toho by sme sa mali obávať," hovorí Wright.

Islamský štát odsudzoval
Z diania na Blízkom východe je evidentné, že bin Ládinova smrť nezastavila ani al-Káidu a ani islamistický terorizmus. Na výslnie sa dostal oveľa radikálnejší a rozhodnejší Islamský štát.