BRATISLAVA. Sú krajiny, kde je doslova šťastie narodiť sa. Potom sú také, ako napríklad africké Kongo, kde sa šanca na zabezpečený život od narodenia znižuje.
A potom sú štáty, ktoré majú všetky objektívne predpoklady na to, aby boli bohaté, mali spokojných obyvateľov a život v nich by bol vo veľa ohľadoch lepší.
Prečo sú niektoré krajiny chudobné, aj keď by nemali byť? A prečo sa v niektorých štátoch žije oveľa horšie ako u ich susedov?
Odpovedí je viac a niektoré sú zložitejšie.

Venezuela: Socialistická ropná veľmoc
Možno najviditeľnejší príklad krajiny, ktorá by mala prosperovať, ale zďaleka to tak nie je. Takisto je to štát, pri ktorom vidieť, že ani zásoby ropy nezabezpečia krajine prosperitu. Mimochodom, Venezuela ich má vôbec najväčšie na celom svete. Väčšie, ako saudskoarabské ropné kráľovstvo.
Prečo nie je Venezuela rovnako bohatá ako Saudská Arábia? Prečo nemá také kvalitné cesty, školstvo a demokraciu ako Nórsko?
Zjednodušená odpoveď je v podstate len jedna: zložitý, často skorumpovaný a hlavne nepredvídateľný politický systém.
Keď sa pred 17-timi rokmi v latinskoamerickej krajine ujal moci socialista Hugo Chávez, sľuboval, že na zvýšenie životnej úrovne obyvateľov použije príjmy z predaja ropy. Najskôr ale potreboval znárodniť ropné spoločnosti tak, aby zisky z komodity išli rovno do štátneho rozpočtu. Niektoré firmy z krajiny rovno odišli. Iné zase prestali investovať do rozvoja v odvetví, ktoré mali inak obrovský potenciál.
Venezuele na zvýšenie bohatstva jednoducho nestačí len ropa.